ANIMÉ/MOFOKILLER/ SHATOON

Kde: Veselí nad Moravou, Kafé v kině

Kdy: sobota, od 20.00

Sobotní večer ve veselském Kafé v kině bude patřit rockové muzice různých odnoží. Kapela Shatoon z Velké nad Veličkou pozvala své přátele ze seskupení Mofokiller a také skupinu Animé, která svoji zastávku ve Veselí spojí se svým aktuálním turné Dead Trams Tour. „Skrytost, oblast za hranicemi zjevného a vymykající se lidskému rozumu, je východiskem i hnací silou horňáckých Shatoon, které na jaře 2008 založil bývalý frontman Sad Harmony Skuny," informoval Ivo Juřena z Veselského kulturního centra. Jako další se představí rocková kapela Mofokiller, která vznikla v roce 2006. „Fungovala necelé dva roky, pak si dala pauzu a od jara 2013 znovu hraje," popsal Juřena. Jako poslední rozproudí návštěvníky Kafé v kině Animé. „Jádro emo-rockové nebo indie-rockové kapely tvoří Tomáš S. Otevřel a Jiří Kučerovský, který několik let působil s Tomášem Klusem. Kapela v původním čtyřčlenném složení vznikla v roce 1999 v Brně, v roce 2000 nahrála první demo a později natočila dvě alba," dodal Juřena.

TVOŘENÍ Z MARCIPÁNU

Kde: Ratíškovice, Café u Kordulky

Kdy: sobota, od 15.00 do 19.00

Udělat si vlastní figurku a potom si ji sníst. Takový je smysl prvního ročníku tvoření, které pořádá v sobotu Kamila Kordulová v kavárně v Ratíškovicích. „Mým cílem je, aby se děti zabavily a maminky mohly v klidu posedět a povykládat si," uvedla Kordulová. Tvoření bude mít na starost Ivana Janková, která má s marcipánem bohaté zkušenosti. „Malé děti si vyrobí třeba nějaké zvíře nebo postavu. Nebráníme se ani tomu, že se zapojí i dospělí. Pro ně připravíme něco složitějšího," řekla Kordulová. Marcipán zvolila proto, že je mezi lidmi populární a chutná jim. „Děti s rodiči mohou přijít kdykoliv, není podmínkou, aby přišli na začátek," uzavřela majitelka kavárny.

KOŠT VÍNA

Kde: Vacenovice, Bohuslavice u Kyjova, Blatnice pod Svatým Antonínkem

Kdy: sobota

Na sedmačtyřicátém koštu vína ve Vacenovicích, který se odehraje v sále místního hostince U Letochů, se pořadatelům sešlo na čtyři sta devadesát vzorků. „Věnovali je vinaři převážně z nejbližšího okolí, pár lahví máme i z Boršic u Buchlovic, ze Zlechova a Rakouska," informoval jeden z organizátorů, František Ilčík. Jako doprovodný program nebude chybět cimbálová muzika. „Pro návštěvníky jsme připravili občerstvení, bude na výběr ze čtyř jídel. Součástí pohoštění budou i sýrové speciality, které k degustaci neodmyslitelně patří," přiblížil Ilčík. Na vacenovický košt každoročně zamíří kolem sedmi set lidí. „Je to dáno i tím, že se jedná o jeden z prvních koštů na Hodonínsku," myslí si Ilčík. V podobném duchu se ponese i ochutnávka vín v Bohuslavicích u Kyjova. V nabídce se objeví tři sta sedmnáct vzorků. „Většinou jsou všechny z Kyjova a jeho okolí. K nim přibyly ty z Tvrdonic, Charvátské Nové Vsi, Čejkovic i Mutěnic," nastínil předseda pořádajícího sdružení Demižonek Vojtěch Kölbel. V blatnickém kulturním domě začne košt vín zítra ve dvě hodiny odpoledne. Příchozí na něm najdou převážně mladá vína z Blatnice a okolí, od profesionálních i menších vinařů.

VYLETĚLA HOLUBIČKA 2015

Kde: Kyjov, Dům kultury

Kdy: neděle, 15.00

Pětadvacátý ročník soutěže dětských zpěváčků v lidové písni Vyletěla holubička je na programu v neděli v kyjovském Domu kultury. Děti budou soutěžit v šesti různých věkových kategoriích. „Zpěváky bude hodnotit odborná porota ve složení Mario Kudela, Ladislav Pavluš, Jiří Petrů, Hana Petrů a Eva Soldánová," informovala Andrea Něničková z programového oddělení Domu kultury Kyjov. Porota podle ní ohodnotí intonaci, rytmus, výraz, výběr písně a celkový dojem. „Zpěváčky bude doprovázet cimbálová muzika Friška s primášem Davidem Vašulkou. Pořadem provede Ladislav Šimeček," dodala Něničková.