Firma se tak postarala o historicky první oceněný ekologický projekt z České republiky za třiadvacet ročníků této soutěže. „Jednoznačně si toho vážíme. Je čest něco takového dostat a je to i satisfakce pro náš tým, který dlouhou dobu pracuje na tom, aby vysekal náš start-up z nuly. Celkově měla cena vysokou kvalitu. Viděli jsme projekty, které byly opravdu skvělé,“ reagoval zakladatel Myco David Minařík, jenž cenu ve Vídni přebíral.

David Minařík, Marin Janča, Vladan Košut a Jan Ostrezi (zleva)
Ekologičtí mušketýři z Kyjova: místo z plastů vyrábějí obaly z hub, podívejte se

Kyjovský projekt soutěžil v kategorii Země, v níž porotu zaujal nejvíce indický záměr zabývající se obnovou rýžových polí, který zamezuje po sklizni jejich pálení. Přesto mohli Kyjovští přivézt speciální Cenu uznání za možný celosvětový přínos napříč kategoriemi.

„Mám upřímnou radost z výsledku, kterého Myco dosáhlo. Jeho projekt nezaujal jen v České republice, ale také ve srovnání s dalšími z celého světa. Věřím, že Myco neřeklo ještě poslední slovo a do budoucna o něm ještě hodně uslyšíme. Zároveň jsem moc ráda, že jsme k takovému úspěchu díky soutěži E.ON Energy Globe mohli pomoci,“ uvedla generální ředitelka společnosti E.ON v České republice Claudia Viohl.

Kyjovský start-up MYCO stal nejlepším tuzemským ekologickým a udržitelným projektem roku. Vítězové čtrnáctého ročníku soutěže si ocenění si převzali na slavnostním vyhlášení ve staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči.
Obaly z podhoubí jsou zlaté: ekologická cena zamířila do Kyjova

Právě tato firma národní kolo Energy Globe World Award pořádá. „Do celosvětového finále se probojovalo patnáct ze sto osmdesáti projektů,“ doplnil mluvčí energetické společnosti Roman Šperňák.

Myco vyvíjí a vyrábí vlastní stoprocentně přírodní a funkční materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu, které jsou kompostovatelné a nenáročné na výrobu. „Navíc se při výrobě nepoužívají škodlivé chemikálie ani nevzniká další odpad,“ dodal Šperňák.