„Chystáme rekonstrukci. Chceme ve spodní části pohostinství, kde by se vařily obědy, včetně meníček, navíc by se tady mohly pořádat různé oslavy. Budoucí nájemník bude mít obrovskou výhodu v tom, že tady bude k dispozici malý sál a vedle máme kulturní dům. Počítáme i s otevřením předzahrádky,“ přiblížil plány starosta Ivo Padalík. Navíc ve sklepě obec zamýšlí zřídit vinotéku s nabídkou vín od místních vinařů.

Restauraci u silnice a při cyklotrase vidí pozitivně i z pohledu cestovního ruchu Zdeněk Šmýd z Turistické asociace Slovácko. „Výhodou je také to, že se pohostinství nachází mezi zajímavými turistickými cíli, jakými jsou rozhledna Na Podluží, poddvorovský větrný mlýn, vinařský areál Nechory a Čejkovicemi,“ upozornil Šmýd.

Výroba nových lahví v kyjovské sklárně.
Sklárna v Kyjově dosáhla rekordu ve výrobě ze střepů, blíží se Švýcarům

Poddvorovští počítají ale i s novým využitím horní části objektu. Tam by měla najít nové prostory knihovna i půjčovna krojů, která je nyní ve staré hasičárně. „Slouží pro lidi z celého Podluží, půjčují si tady například i dětské kroje,“ přiblížil starosta.

Předvánoční výzdoba Strážnice týden před Štědrým dnem.
Bílá věž a nově i platany dostaly ve Strážnici vánoční výzdobu. Podívejte se

Rekonstrukci hospody jako obecního domu chtějí Poddvorovštví spojit s úpravou návsí i křižovatky a posunem autobusové zastávky směrem na Hodonín. „Máme nachystanou studii a na jejím základě se zpracovávala projektová dokumentace. Před dvěma roky byl odhad na tuto investici na dvaadvaceti milionech korun. Při současných cenách se ale zřejmě přibližujeme už ke třiceti milionům,“ podotkl starosta. V současnosti obec čeká na rozhodnutí o umístění a povolení stavby.

Počátky samotného hostince, který byl ve vesnici dlouho jediný, jsou spojené nejdříve se jménem Václava Hanamanna, a pak především s jeho synem Eduardem. „Hostinskou živnost převzal po svém otci Václavu Hanamannovi, který v roce 1883 získal povolení od obce při výstavbě nové budovy svého hostince,“ uvedl historik Jiří Čejka v knize o dějinách obce. Zajímavostí je i to, že právě kolem hostince vedla i na dlouho jediná komfortní cesta v obci. Přitom podle původních plánů měla silnice z Dolních Bojanovic vést v roce 1898 jinudy, přes střed vesnice. To se ale nestalo.