„Do Dýňového víkendu se zapojuje skoro celá vesnice. Tentokrát jsme vyhlásili novou soutěž – O největší vypěstovanou dýni," informovala starostka Starého Poddvorova Drahoslava Veselská.

Do soutěže se mohou přihlásit místní až do čtvrtku 13. září. Největší exponát vyhlásí a ocení pořadatelé při sobotním zábavném večeru, který se uskuteční 15. září na parketu u školy a který okoření dechová hudba Kateřinka i grilování.

Celá obec tak o víkendu ožije postavičkami a strašáky z dýní a vyřezávanými objekty ze stejné plodiny. Letos Poddvorov čeká už osmý ročník této populární akce. Poddvorovští drží dokonce republikový rekord. Toho dosáhli v roce 2009, kdy na své výtvory použili dvě stě dvacet devět dýní. Dýňový víkend tam pokračuje také v neděli.

Sobota 15. září je zaslíbená dýním i v nedalekém Josefově. Tam se uskuteční třetí Josefovský helovín, což je soutěž o nejkrásnější zahrádku vyzdobenou výtvory z dýní a nejlepšího dýňového strašáka. „Je pěkné, jak dýně prosvětlí dědinu a zároveň je to takové příjemné zkrášlení začátku podzimu," říká josefovský starosta Vojtěch Pospíšil.

Do soutěže se obvykle zapojí kolem dvaceti až třiceti rodin se svými zahrádkami či předzahrádkami. Komise složená z tamního kulturního výboru v sobotu večer po tmě obejde zářící dýňové zahrádky a zhodnotí jejich celkový dojem.