Tamní zastupitelé o uspořádání setkání rozhodli již 5. listopadu v minulém roce. V těchto dnech již probíhají přípravy na setkání. Jedním z největších problémů je získání peněz a ubytování téměř dvě stě šedesáti delegátů z dvaceti šesti zemí Evropské unie.

„U nás v obci a v Novém Poddvorově máme příslíbené ubytování pro sto padesát lidí. To ale nestačí, a proto jsme oslovili radnice v Čejkovicích a Dolních Bojanovicích, kde bychom potřebovali ubytovat zbytek,“ řekla starostka Starého Poddvorova Marie Bůšková.

Podle ní jsou totiž tyto obce ideálním místem pro ubytování zbylých účastníků. „Potřebujeme delegáty každý den dopravit k nám, takže proto jsme oslovili právě tyto vesnice,“ vysvětlila Bůšková.

Radnice v Čejkovicích a Dolních Bojanovicích již informovali tamní lidi o možnosti ubytování evropských delegátů v jejich rodinách. „Myslím si, že lidé mají jedinečnou možnost poznat mentalitu lidí z jiných zemí a také se například za tu dobu zdokonalovat v cizí řeči,“ míní starosta Čejkovic Pavel Novotný.


Podobný názor má i místostarostka Dolních Bojanovic Eva Rajchmanová. „Samozřejmě lidé budou muset delegáty odvážet a věnovat jim i nějaký čas. Není ale vyloučeno, že díky tomu mohou vzniknout nová přátelství. Takže by se v budoucnu mohli zase na oplátku podívat i do cizí země,“ řekla.

Starý Poddvorov navíc přislíbil, že každý, kdo ve svém domově ubytuje lidi ze zahraničí dostane tisíc korun. „Samozřejmě jde o vysokou částku, ale co jsme slíbili, to platí,“ ujistila Bůšková.

Přípravy na setkání Evropské Charty venkovských obcí jsou v plném proudu. Obec má již připravený pro delegáty program, ve kterém chce hostům ukázat krásy jižní Moravy i životy obyčejných lidí na Hodonínsku. Radnice má také v plánu při této příležitosti pořídit pomník. „Odhaloval by se až při setkání. Vše ale záleží na tom, zda získáme potřebné peníze,“ uvedla starostka.

To je podle ní jeden z hlavních problémů. „Hledáme sponzory a hodně také závisí na lidech, protože bez jejich ochoty a vstřícnosti to nejde,“ poukázala Bůšková.

Setkání Evropské Charty venkovských obcí ve Starém Poddvorově se uskuteční od 11. – 15. června