Vodu voděnku ve studních na návsích obcí v Mikroregionu Podchřibí, opravovaných z evropských dotací, zkalila teď nečekaná zpráva státních orgánů. Jako studená sprcha zapůsobila i na starosty, kteří čerpali na své projekty dotaci z Programu rozvoje venkova. Zřejmě vinou úředníků, již si špatně vyložili směrnici o poskytování dotací z Evropské unie, budou teď muset obce vrátit státu ze získaných peněz daň z přidané hodnoty. Kde na tento neplánovaný výdaj v napnutém rozpočtu vzít? To většina starostů vůbec netuší.

„Považuji to za nesmírný podraz našich státních orgánů. Když jsme projekt na opravu studní podávali a získali sedm set tisíc na jejich opravu, o žádné platbě DPH státu nebyla vůbec řeč,“ stěžuje si manažerka Mikroregionu Podchřibí Miluše Habáňová. Podle ní teď mají obce zaděláno na obrovský problém. V době krize totiž v rozpočtech peníze chybí i tak.

„Starostové obcí, hlavně těch menších, vůbec nevědí, kde na DPH vzít. Třeba pro Labuty, Věteřov či Skalku je i třicet tisíc v rozpočtu navíc velký výdaj,“ poukázala Habáňová, která se domnívá, že kdyby obce dopředu znaly podmínky, spousta z nich by do svých projektů vůbec nešla.

„Problém s neplánovaným vracením peněz se týká řady obcí na Kyjovsku, Veselsku i Hodonínsku. Jednou z nich jsou i Sobůlky, které si půjčily šest set tisíc na opravu kříže z programu Leader a nikde jinde by tuto dotaci nedostali,“ upozornila Hana Horňáková ze sdružení Kyjovské Slovácko v pohybu.

„Velice se bouřily Milotice, které mají na svůj projekt výměny oken v kulturním domě půjčených čtyři sta tisíc korun. Týká se to i Vracova, Vlkoše, Žeravic a Kostelce. Ten by měl teď státu vrátit sto dvacet tisíc korun,“ vyjmenovala Horňáková ty, kteří doplatili na chybu ministerských úředníků. Ještě větší nesnáze ale podle manažerky Kyjovského Slovácka v pohybu Anny Čarkové čekají ty, kteří už mají své projekty rozjeté a nemohou od nich odstoupit.

„U velkých projektů, týkajících se kanalizací, vodovodů a čističek by částka na DPH mohla jít do statisíců,“ varovala manažerka. Kdo teď ale bude vzniklou situaci řešit, není zcela jasné. Ministr zemědělství Gandalovič, jehož úřad zřejmě pochybil, je v demisi. A než se podle některých starostů zorientuje nástupce, budou snad své obce muset zaúvěrovat. Klidné spaní tak teď bude mít snad jen prozíravý starosta Ždánic.

„My máme naštěstí takový šuplík, ve kterém je půl milionu navíc, kdyby něco. Teď ho využijeme. V každém případě to ale považuji za nefér. K protestům starostů se přesto nepřipojím a pokud je pravda, že chystají pochod za ministrem zemědělství, nezúčastním se, protože tuto formu nátlaku neschvaluji,“ okomentoval chystané protestní akce starosta Ždánic Miroslav Procházka.