Obyvatelé bytových domů v hodonínské městské části Bažantnice, zejména na ulici Bratří Čapků či Skácelově, žijí v domech, které se prakticky rozpadají. Kdyby to šlo, přišly by jejich domy, postavené většinou v šedesátých letech na nestabilním jílovém podloží, kvůli špatné statice nejspíše zbourat. Podloží totiž stále pracuje. Nepomohlo ani zpevňování a svazování domů ocelovými lany. Příčky praskají dál a některé domy se dokonce už i naklánějí. Jeden už muselo město zbourat.

„Dostali jsme teď významnou dotaci z evropských fondů, kterou investujeme v první řadě do regenerace postižených domů a pak na úpravu veřejných prostor, jako jsou parky, chodníky, zeleň a dětská hřiště,“ uklidnila obyvatele sídliště místostarostka Hodonína Milana Grauová. Podle ní se budou celkové náklady na rekonstrukci sídliště Bažantnice pohybovat kolem sto třiceti až sto padesáti milionů korun.

„Částka osmdesát milionů, kterou do sídliště vložíme ze získaných dotací, velmi pomůže celé lokalitě,“ soudí Grauová. Podle ní zkouší město získat peníze i z jiných zdrojů, aby ulevilo co nejvíce obyvatelům postižených domů. Ti si ale budou muset nemalou část nákladů na jejich revitalizaci stejně platit ze svých kapes. Ředitelka bytového družstva Hodoňan Dana Bernátková chválí vstřícný krok města, které nyní umožňuje nájemcům požádat si individuálně o dotaci na svůj konkrétní byt z Fondu rozvoje bydlení města.

„Letos by nájemci mohli dostat na opravu příspěvek ve výši kolem až padesáti procent, zbytek si budou hradit sami,“ nastínila Bernátková.

Staticky narušených domů je podle ní asi deset. Některé už jsou opravené. Přesto však kontrola v jednom z domů na ulici Bratří Čapků prokázala, že příčky v domech, nákladně svázaných ocelovými lany před třemi lety, praskají dál. V bytech, kde se neopravilo nic, se příčky doslova hýbou.

„U domů postavených na betonových pásech, kde středy jsou prázdné, se právě tyto středy propadají,“ připomněla Bernátková.

Náklady na opravu jsou podle odborných pracovníků obrovské. „Ve dvouvchodovém domě s dvanácti byty vyšlo jen základní statické zajištění, tedy svázání domu bez pilotů pod dům, na více než jeden a půl milionu korun. Ještě to lidé nemají splacené a už to praská dál,“ postěžovala si ředitelka Hodoňanu.

Statik Jiří Ilčík, který problém vidí už v nesprávném výběru lokality pro stavbu sídliště, soudí, že oprava jednoho takto narušeného domu vyjde na pět až devět milionů korun. Oprava základů domů je tak podle něho na samé hranici ekonomické únosnosti.

„To, že je celé území Bažantnice nestabilní a problém vzniká až dvanáct metrů pod povrchem, se vědělo od samého počátku. Nejlepší by bylo domy zbourat a postavit je jinde, což je ovšem politicky neúnosné,“ zhodnotil neutěšený stav statik.