Český statistický úřad vydal zprávu o skladbě populace a o dalších faktorech, které ovlivňují společenský vývoj, jako jsou sňatkovost či rozvodovost. Situace na Hodonínsku kopíruje celorepublikový vývoj. Ze zprávy také vyplývá, že se rodí více dětí než před několika lety. Pořád ale počty novorozenců nedosahují objemu dětí narozených v sedmdesátých letech.

„Loni jsme měli devět set porodů za rok. Letos jich máme už šest set a očekáváme, že do konce roku jich bude přes tisícovku. Ještě před dvěma lety nepřipadaly ani tři porody na den, teď je to normální počet, někdy jich bývá i pět denně,“ uvedl zástupce primáře kyjovské porodnice Július Maruška.
Statistika ukázala, že na jedné straně přibývá novorozenců, na druhé straně roste i počet lidí v postproduktivním věku.

Lidé se také dožívají vyššího věku. „Loni touto dobou jsme měli už pětadvacet úmrtí, letos je jich za stejnou dobu jenom třináct,“ uvedla ředitelka jednoho z hodonínských domovů pro seniory Jana Matušinová. Podle ní lidem prodlužuje život kvalitnější lékařská a ošetřovatelská péče. Moderní domovy pro seniory jsou schopné postarat se i o pacienty se stařeckou demencí nebo Alzheimerovou chorobou.

Více se dočtete v tištěném vydání hodonínského Deníku v pátek 27. července 2007.