Ještě v závěru předminulého roku se sice otevřely záchytné kotce v zázemí zoologické zahrady, přesto komfortní prostory pro psy v okresním městě chybějí. To potvrdil i šéf hodonínské městské policie Jindřich Vašíček. „I s vytvořenými provizorními kotci je to problém, čím dřív bude v Hodoníně psí útulek, tím líp. Za běžné situace máme odchyt několika desítek psů. Teď se samozřejmě musíme snažit hlavně najít majitele. Případně požádat nálezce psa, aby si jej na pár dnů ponechal, než se najde vlastník,“ přiblížil ředitel strážníků.

Ti dokonce v případě potřeby zvažují přechod do varianty pronájmu kotců v jiných útulcích. „To je samozřejmě problematické jak kapacitně, tak vzdáleností i časovou náročností. Navíc se za to také platí,“ doplnil Vašíček.

Stav hodonínského psího útulku první listopadový pátek roku 2022.
Trosky zůstávají. Nový útulek v Hodoníně začne vznikat až za rok

Hodonínský útulek měl před tornádem nadregionální působnost, na čas se tady totiž starali i o psy z okolních obcí. Navíc si zdejší psy našli občas noví majitelé i za hranicemi České republiky, jak dokládají informace z výročních zpráv. Parson Russel teriér Sonic našel nové útočiště v Rakousku, kříženka Nessie až v Dánsku a výmarský ohař Špagetka odcestoval dokonce až do Velké Británie. S venčením před tornádem pomáhala v hodonínském útulku řada dobrovolníků.

Útulek pro psy v Hodoníně
2020
přijatých: 190 psů
vrátilo se původním majitelům: 62 psů
noví majitelé: 130 psů
2021 (do tornáda 24. června)
přijatých: 62 psů
vrátilo se původním majitelům: 20 psů
noví majitelé: 46 psů
od listopadu 2021 zřízené záchytné kotce
zdroj: Zoo Hodonín

Nový útulek mimo jiné s jednatřiceti kotci má vyrůst na místě toho poničeného tornádem v místní části Bažantnice. Předpokládané náklady se blíží částce pětadvaceti milionů korun. Mají ji pokrýt nejen peníze z rozpočtu města, ale předpokládá se využití dotací a také dárců. Minulý týden tak měli městští radní na stole prodloužení darovací smlouvy na čtyři miliony korun od dárce z Prahy, kde se lhůta pro dokončení výstavby útulku prodlužuje z konce minulého roku až do posledního září roku příštího.

Zbytky tornádem poničeného útulku pro psy v Hodoníně, tři týdny pro katastrofě.
VIDEO: Psí útulek v Hodoníně rozprášilo tornádo, díky pomoci má vzniknout nový

I podle předpokládaného zahájení stavby letos na podzim by se tak podle mluvčího radnice měl nový útulek otevřít až v příštím roce. Nyní v hodonínském okresu funguje jediný psí útulek, a to ve Bzenci.

Od začátku tohoto měsíce jeho provoz po sedmnácti letech místní organizace Ligy na ochranu zvířat předala zapsanému spolku Jménem psa. „Jsem ráda, že se našel někdo, kdo jej po nás převzal a útulek dál funguje. Budeme i nadále spolupracovat, když bude potřeba pomoct se sháněním peněz nebo se službami,“ sdělila předsedkyně bzenecké organizace Ligy na ochranu zvířat Radka Hájková, podle které se jejich péče nyní zaměřuje na kočky.

Zároveň ale přiblížila v souvislosti s koronavirovým obdobím změny postojů některých lidí k opuštěným psům. „Už nenacházíme psy uvázané v lese u stromů. Už nám málokdo volá, že se chce zbavit psa. Spíš se objevují problémy se psy u lidí, kteří dřív s jejich chovem neměli zkušenosti, a nyní tak potřebují rady s výchovou,“ dodala Hájková s tím, že se tak na druhé straně rozšířily řady nových pejskařů.