Nyní by však mělo být rozhodnuto. „V rámci přípravy stavby okružní křižovatky ve Veselí nad Moravou již proběhlo výběrové řízení na zhotovitele stavby. Nyní máme před podpisem smlouvy s vybraným zhotovitelem – vítězem soutěže,“ informovala ve středu mluvčí republikového Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Se zahájením prací na místě křížení tahu na Slovensko, státní silnice I/54 s Dvořákovou a Kollárovou ulicí ve směru na Kozojídky se počítalo se začátkem letošní stavební sezony. To by se podle aktuálního vyjádření ze státního podniku mělo stihnout. „Termín zahájení prací tedy upřesníme po podpisu smlouvy. Zahájení stavby plánujeme začátkem stavební sezony, tedy na jaře,“ sdělila mluvčí republikových silničářů.

Podle jejich vysvětlení výběrové řízení trvalo déle v souvislosti s tím, že byl z tendru jeden z účastníků vyloučený kvůli nejasnostem v referenčních podmínkách, což i dokládají dokumenty z profilu zadavatele.

Silničářům se sešly v termínu tři nabídky s cenami i s daní od 23,5 milionu do třiceti milionů korun. Ti na financování nebudou sami.

„Rozpočet města počítá se spoluúčastí ve výši čtyři miliony korun,“ přiblížila mluvčí veselské radnice Olga Svoják. Veselané by tak měli přispět například na přípravu území, dopravní značení, chodníky či na detekční systém kamionů, které by kvůli své nadměrné výšce mohly uvíznout v podjezdu pod železnicí.

Sčítání dopravy ve Veselí nad Moravou pro úsek I/54 mezi křižovatkami u kostela Panny Marie a smuteční síně (vozidel/24 hodin)

2020: 9 858 (z toho 1082 těžkých vozidel)

2016: 11 601 (z toho 943 těžkých)

1010: 10 003 (z toho 1 221 těžkých)

zdroj ŘSD ČR

Všechny firmy ve svých nabídkách počítaly s dobou pro uvedení stavby do provozu do sto dvaceti kalendářních dnů. Půjde o jednopruhovou okružní křižovatku se čtyřmi paprsky a průměrem osmatřicet metrů, šířka okružního pásu má přesahovat pět metrů a šířka prstence má být 1,2 metru.

Kruhový objezd má zvýšit bezpečnost pro průjezd křižovatkou, kterou jako hlavní silnice prochází tah z centra města na Slovensko tedy I/54, na ni se napojují Kollárova ulice pro směr na Kozojídky a Dvořákova ulice. Ta slouží jako jedno z napojení Hutníku. „Největšího veselského sídliště,“ podotkla Svoják.

Na silnici I/54 přibude ve Veselí nad Moravou nová okružní křižovatka, propojí Blatnickou, Dvořákovu a Kollárovu ulici. | Video: Deník/Petr Turek

Navíc úsek silnice I/54 mezi touto křižovatkou a tou u kostela Panny Marie patří podle sčítání dopravy ve Veselí mezi ty nejvytíženější se zhruba deseti až jedenácti tisíci projíždějícími vozidly za den. Na silnici I/54 půjde ve Veselí nad Moravou o výstavbu čtvrtého kruhového objezdu. Na něj chtějí po dokončení prací navázat krajští silničáři, a to opravami průtahu části Veselí ve směru na Kozojídky. Jak dodal oblastní vedoucí krajských silničářů Libor Olšák, tady se zatím plánují práce spíše na příští rok.