„Momentálně proti tomuto kroku konkrétní aktivity nevyvíjíme, ale přidáme se hned, jak se toto téma dostane na pořad diskuzí v parlamentu," uvedl tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Poplatky za stavební povolení a další správní úkony jsou až dvacetinásobné. Pokud se nyní drobný vinař rozhodne postavit nový sklep nebo přestavět starý, namísto dosavadních pár stovek zaplatí třicet tisíc korun. Dvacet tisíc za územní rozhodnutí a deset tisíc za stavební povolení.

„Naštěstí se mě to netýká. Provádím jen drobné úpravy. Nyní například měním podlahy. Stavební povolení nepotřebuji," může si oddechnout například Pavel Sukop z Ratíškovic, který před časem koupil starší vinný sklep.

Podle některých vinařů novela nahraje překupníkům s vínem, kteří nemají žádnou provozovnu. Vinaři si naopak každou investici do rozšíření provozu rozmyslí.

Jak se ale vyjádřili vedoucí stavebních úřadů v regionu, stavebních povolení na vinný sklep se ročně vydá velmi málo. Novela zákona tak dopadne zřejmě jen na minimum vinařů.

„Stavbu nového vinného sklepa řešíme opravdu jen velmi výjimečně. Rekonstrukce se objevují také jednou za čas pouze v jednotlivých případech," poznamenal vedoucí kyjovského stavebního úřadu Miloš Dokoupil.

Jak doplnil předseda milotických zahrádkářů Zbyněk Polášek, v rozsáhlém areálu Šidleny u Milotic momentálně neví o nikom, kdo by stavěl nebo prováděl rozsáhlejší rekonstrukci. Málokdy se podle něj také stane, že někdo starší sklep koupí a přestavuje jej. I když mezi mladými o vinohradnictví není takový zájem jako mezi staršími, sklepy jejich majitelé z rukou jen tak nepouštějí.

„I když nehospodaří, prodat je nechtějí. Pořád je drží pro potomky a říkají si co kdyby. Takových sklepů je u kraje Šidlen hned několik," poznamenal Polášek.

Problémem to ale může být pro větší investory nebo obce, které plánují nové sklepní areály či uličky. Pravděpodobně mnohem hůře se jim 
v budoucnu budou hledat zájemci o stavbu.