„Máme problémy s vykoupením dvou pozemků. Děláme ale všechno pro to, abychom dosáhli na jaře povolení stavby," uvedl hlavní komplikaci Otakar Matula z odboru rozvoje města. Stavba by pak mohla začít v létě.

Momentálně vše komplikuje navíc počasí. Sníh a námraza udělali ze silnice místo pro chůzi nepříjemné. Chodník lidem chybí. Bojí se i aut, jejichž řidiči mohou nyní při předjíždění snáze zachytit o chodce. „Raději jsem se teď domluvila s dcerou a vozím se s ní na nákupy autem. Co napadl sníh, netroufnu si pěšky sama, i když to běžně dělávám," svěřila se Rozálie Pašková, která si do Kauflandu zvykla chodit.

Jak už v létě zaznělo na Hovorech s občany, jde o nebezpečné místo. Pěším od hlavní cesty na Slavkov chybí chodník. Když jdou do obchodní zóny na nákup pěšky, mohou jen několik málo metrů využít chodník k průmyslové zóně, pak musí přeběhnout a pokračovat podél frekventované silnice do Svatobořic-Mistřína přibližně dvě stě metrů. Mohou jít také po druhé straně blíže k průmyslové zóně, kde je více místa. Pak ale musí přebíhat až přímo u obchodní zóny, kde je ale horizont a řidiči mohou chodce zahlédnout až v poslední chvíli. Od léta na tomto krátkém úseku platí maximální povolená rychlost třicet kilometrů za hodinu.

„Víme o tom, že toto místo je komplikované, ale v posledních měsících si nevzpomínám, že bychom tam museli řešit dopravní nehody v souvislosti s chodci," zmínil policejní mluvčí Petr Zámečník.

Návrh budoucího chodníku počítá s tím, že pěší ihned po odbočení z hlavního tahu na Slavkov u Brna přejdou po novém přechodu pro chodce na druhou stranu silnice vedoucí ke Svatobořicím. Pak už po novém chodníku přijdou až k areálu.

Jak poznamenal starosta kyjovský starosta František Lukl, rozpočet města i on sám se stavbou chodníku v tomto roce počítá. „Paradoxem je stanovisko státu, reprezentované Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových Hodonín, který zatím nechce dát souhlas se stavbou. Jsme připraveni realizovat tuto stavbu i bez daného razítka, neboť to odporuje zdravému rozumu i bezpečnosti lidí," uvedl starosta.

Obyvatele města trápí chybějící chodník kromě jiného ještě na jednom komplikovaném místě – v Bohuslavicích. Místní jej požadují v kopci na výjezdu na Kroměřížsko. Silnice je tam úzká a nepřehledná a lidé chodí po krajnici jak do obchodu, tak například na vlakové nádraží nebo k točně MHD.

V Bohuslavicích je vše ještě komplikovanější. Z jedné strany silnice je svah s příkopem, z druhé strany začíná ochranné pásmo železnice. V místě je také velké převýšení. Tak je to v jedné části nebezpečného úseku. Neplatí to pro asi stodvacetimetrový úsek od nádraží po točnu.

„V Bohuslavicích je otázka, zdali vše zvládneme ještě v tomto roce," nastínil starosta.