Naplno už pracují stavební dělníci na přestavbě tamní sokolovny za padesát milionů korun i přístavbě moderních učeben základní školy za více než třicet milionů. „To jsou stavby, které už probíhají a mají prioritu,“ říká starosta zhruba dvoutisícové obce Leoš Filípek.

Přestavbu zchátralé sokolovny platí Písečtí z rozpočtu obce a zčásti úvěrem. „Zažádali jsme o dotaci, ta by mohla pokrýt víc než polovinu nákladů,“ věří zase místostarosta Miroslav Dula. Multifunkční centrum, které ze sokolovny vznikne, plánují dokončit na jaře.

Stavební ruch panuje také na místě bývalé školní družiny. Místo ní se žáci dočkají patrové budovy s odbornými učebnami včetně vybavení a školní kuchařky moderního zařízení kuchyně. „Většinu nákladů ve výši třiatřiceti milionů korun pokryla dotace z Ministerstva pro místní rozvoj,“ počítá starosta.

Chce řešit i malou kapacitou mateřské školy, dětí přibývá. „Příští rok chceme postavit dvě nové třídy za třicet milionů korun, musíme být ale úspěšní s žádostí o dotaci,“ je opatrný. Má už plány i na modernizaci smuteční obřadní síně a velkorysý projekt sportoviště.

Ohlasy lidí míří především k sokolovně. „Byla už ve špatném stavu, místy i podepřená sloupy, přestavba byla potřeba. Navíc se místní lidé nemají ani kde scházet,“ komentuje stavbu Františka Ševčíková z Bzence, která Moravském Písku pracuje.