Starosta Kozojídek Otakar Březina ale stavební euforii krotí. Rozšíření nynějších sto třiceti domů o dalších padesát vidí zatím jen v teoretické rovině. Záleží totiž na domluvě s majiteli pozemků.

V současné době má radnice k dispozici sedmadvacet parcel pro první fázi výstavby. „Třináct nám jich zůstane a zbytek odprodáme původním majitelům za původní cenu. Rádi bychom už v příštím roce," shrnul starosta.

Velikost pozemků bude šest set metrů čtverečných a cena přesáhne půl milionu korun za jeden. „Za odprodané pozemky a dotace budeme mít asi deset milionů korun, které investujeme do přivedení elektřiny, plynu a vody a vybudování kanalizace a cest," řekl Březina.

Lokalita, kde najde nový domov zhruba osmdesát lidí, je přitažlivá především blízkostí k okolním městům a množstvím cyklostezek. Nová stavební místa vzniknou v Kozojídkách směrem na Hroznovou Lhotu. První novostavba už tam stojí. Podle starosty mezi obyvateli negativní reakce nejsou. „Tímto způsobem se pozemky zhodnotí," doplnil.

Navíc i současní majitelé parcel tady budou možná stavět. „Mám děti, tak je možné, že si tu postaví. Tento krok obce je velmi dobrý pro její rozvoj. Ať už si tu postaví kdokoliv, domy tady zůstanou," řekl obecní zastupitel a majitel jednoho z pozemků Stanislav Lakosil.

Někteří místní o stavebních plánech ani nevědí. „Nevím o tom, ale je mi to jedno. Stejně ti noví asi krojové tradice neudrží," myslí si starší obyvatelka.

S výstavbou chce obci pomoci i vedení kraje. Radní už doporučili zastupitelstvu schválit dvoumilionovou dotaci pro Kozojídky. „Je to na rozvoj obce," uvedla mluvčí krajského úřadu Eliška Holešinská Windová.

Konkrétně půjde o investiční dotaci na rozšíření dopravní a technické infrastruktury pro novou stavební lokalitu o sedmadvaceti parcelách. „Jedná se o první páteřní etapu vybudování inženýrských sítí a příjezdové cesty s možností dalšího rozšíření na přibližně padesát domů," dodal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.