V pondělí na poledne tam začalo vyjádření nespokojenosti, kterou se Hodonínští zapojili do odborářského Dne protestů. „Vyzýváme vládu České republiky, aby už konečně opustila svou arogantní pozici. Hlavně, aby přestala činit kroky, které situaci lidí a firem ještě dále zhoršují,“ řekl hodonínský předák Václav Potužník.

Do dějiště hodonínské akce směřovali zaměstnanci armaturky VAG a blízkého Gemaxu. Po vládě premiéra Petra Fialy chtěli jednat minimálně o čtveřici požadavků.

Prázdná třída. Ilustrační foto.
Stávka ve školách a školkách na Hodonínsku: mapa ukazuje, kde se dnes zapojí

„Dostupné ceny energií pro domácnosti i podnikatele. Urychlené předložení návrhu na řešení dřívějších důchodů pro náročné profese. Navýšení minimální mzdy devatenáct tisíc pět set korun a oprava konsolidačního balíčku,“ představil kvarteto požadavků odborové svazu Kovo Potužník.

Výraznou kritiku sklízí chybějící vládní návrh k dřívějším odchodům do penze lidí pracujících v těžkých profesích. „Je nemyslitelné, aby zvládli práci až do vysokého věku. Taky se může stát, že bez toho, aby si užili důchodu, můžou skončit přímo v truhle, přímo odneseni z práce,“ varoval odborář.

Slova místního předsedy odborů podpořilo v Hodoníně odhadem mezi dvěma a třemi stovkami protestujících. Protest byl tentokrát zvláštní mimo jiné tím, že spojil odboráře s vedením podniku.

Protestní mítink v Hodoníně u armaturky podpořil Den protestů Českomoravské konfederace odborových svazů.Protestní mítink v Hodoníně u armaturky podpořil Den protestů Českomoravské konfederace odborových svazů.Zdroj: Deník/Petr TurekZaměstnanci i zaměstnavatelé jsou v této situaci na jedné lodi. Dopady balíčků, které vláda uplatňuje, hlavně v oblasti energií a daní, dopadají na firmy takovým způsobem, že to přímo ohrožuje jejich existenci,“ upozornil jednatel VAG Pavel Janků.

Energetická situace je podle něj absurdní. „Česká republika je největším vývozcem elektrické energie v Evropě, jedním z nejlevnějších. Přitom nakupujeme pro firmy, zaměstnance a občany České republiky energii jako jednu z nejdražších. Přijde mi, že tady převládla lobbistická klika nad zájmy občanů České republiky,“ uvedl jednatel hodonínské armaturky s tím, že jako zaměstnavatelé podporují tuto stávku a odborovou organizaci.

Protestní mítink zorganizovali odboráři Kova také ve Veselí nad Moravou, a to ve společnosti Ferromet, tedy v bývalých veselských železárnách. „Takové podniky jako armaturka nebo i my hodně zatíží, pokud by došlo ke zdražení elektrické energie. To by navíc nebylo těžké jen pro firmy, ale také pro domácnosti, které vzhledem k vysoké inflaci počítají každou korunu,“ řekl předák veselských odborářů Stanislav Malušek. Také on připomněl důraz na zajištění předčasných důchodů pro profese s těžkou prací v náročném pracovním prostředí, jako je tomu v hutnictví.