Za vznikem souboru stála Vlasta Smutná a Jana Zelinková, vedení se však hned zkraje ujali tehdejší tanečník Radošova Albert Hauptmann se Zdeňkou Světlíkovou – Náplavovou. O výchovu muzikantů se už od začátku staral Jaroslav Smutný. „Začátek byl náročný, protože jsme s dětmi neměli žádné zkušenosti. Po rozpačitých pokusech plných tápání a hledání přišel důležitý zlom v radě Jaroslava Smutného. Řekl, abychom nenutili děti tancovat podle sebe, ale podřídili jim techniku nácviku – hra," píše se na webových stránkách souboru. Této formy využívají vedoucí dodnes. „Pásma, se kterými vystupujeme, působí jako hra, jež je nejpřirozenějším projevem dětí, ale co nejlépe nacvičená, aby diváka zaujala, pohltila a zanechala příjemný zážitek," uvádí se dále na webu.

Dnes má Štěpnička dvě věkové skupiny tanečníků a také vlastní cimbálovou muziku. Dohromady je to přes padesát dětí. „Ve Štěpničce se učí folkloru a tradicím již sedmá generace," přiblížila vedoucí cimbálové muziky Petra Pavková. Soubor má každý rok kolem dvaceti vystoupení. Mezi jeho nejvýznamnější akce patří Mezinárodní dětský folklorní festival Štěpy, který se koná první červnový víkend přímo ve Veselí nad Moravou. Pořádá jej právě Štěpnička. Kromě domácích festivalů v Zábřehu na Moravě, Valašském Meziříčí či Mělníku se děti zúčastnily například i Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů v Bratislavě, v chorvatské Rijece či v Seline.

Mezi těmi, kdo ve Štěpničce začínali, byla například zpěvačka Veronika Ulmanová – Malatincová či sólový tanečník Ondřej Studénka. „Velká část dětí pokračuje v dospělém souboru Radošov, někteří se propracovali i do Vojenského uměleckého souboru Ondráš," poukázala Pavková.

Třicetiny Štěpnička oslaví při vystoupení nazvaném Každý má svůj sen… Uskuteční se v sobotu 26. dubna ve veselském kulturním domě.