Uplynulý víkend byl ve Veselí nad Moravou výjimečný. Nejenže se konal po tři dny třiadvacátý ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu Štěpy, ale navíc se milovníkům pochůzek, projížděk, přírody a historie otevřela nová naučná stezka, která graduje na vrchu Radošov. Tam totiž zpřístupnili rozhlednu ve tvaru číše vína.

Nová stezka Turisticky zajímavé cíle v okolí města Veselí nad Moravou je určená jak pro pěší, tak pro cyklisty. Na devatenácti informačních tabulích připomíná historické, kulturní i přírodní zajímavosti. Náklady na její vytvoření dosáhly téměř čtyř milionů korun. „Trasa vede převážně po stávajících polních cestách, které prošly nezbytnými úpravami a jsou na nich umístěné i tři nové altány pro odpočinek," upozornila mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Celková délka trasy s názvem Po zapomenutých stezkách je pro pěší a je dlouhá téměř dvacet kilometrů. Vede od veselského zámku kolem Baťova kanálu přes veselské louky k „hatěcké cestě" a k hranici s katastrem Moravského Písku. „Dále podél odlehčovacího kanálu k zarazickému výkazu a mostu podél řeky Moravy se pak vrací do Veselí a končí opět v zámeckém parku," uvedla mluvčí.

Stezka pro cyklisty K Radošovu s rozhlednou je dvojnásobně dlouhá. Začátek okruhu je stejný až do Zarazic na místo zvané Kostelíky. „Odtud kolem známých staveb lidové architektury zvonice, kaple a zarazického krajního domu se vydává cesta směrem k vinohradům a ke kozojídskému rybníku. Pak směřuje k nejvyššímu místu v okolí, na Radošov," popsala Pavková.

Daleký výhled

Na dominantě stezky, vrcholu ve výšce 242 metrů nad mořem, stojí nová rozhledna. „Na Radošově jsem byl už několikrát. Je dobře, že na rozhledně jsou výrazné body ve výhledu popsané. Všechny jsem poznal, nejvíc znám směr na Kuželov. Kdyby bylo jasno, tak je vše ještě zřetelnější," řekl po sestupu z rozhledny cyklista Jiří z Veselí nad Moravou.

Výhled na Pálavu, Strážovják, Chřiby, Bílé Karpaty či strážnické silo si vyzkoušela při slavnostním otevření i autorka návrhu vyhlídkové věže, hodonínská architektka Regína Kubrická. „Chtěla jsem udělat něco pěkného a malebného ve tvaru číše, což ji spojuje s touto vinařskou lokalitou. Nahoře je to nádherné, výhled nic neruší a krajina kolem je překrásná. Myslím si, že místo pro tuto vyhlídku je dobře zvolené. Člověk zjistí, že rozhledna je opravdu vysoká, až když z ní schází," dodala architektka, která na návrhu spolupracovala s projektantem Jiřím Ilčíkem.

Kapacita vyhlídkové věže, která slouží veřejnosti bezplatně, je patnáct lidí. Kopec Radošov má také bohatou minulost. Návrší totiž bývalo dříve i osídlené.