Právě od nich žaloba proti rozhodnutí Českého báňského úřadu na stanovení dobývacího prostoru vzešla. „V praxi to znamená, že bude potřeba vliv těžby opětovně řádně posoudit,“ řekl advokát Pavel Černý z kanceláře Frank Bold Advokáti.

Podle nich soud konstatoval, že dosavadní znalecké posudky jsou nedostatečné. Včetně posouzení vlivu na životní prostředí. Žalovaná strana se může proti verdiktu odvolat k Nejvyššímu soudu. Zda to udělá, není zatím jasné. Rozhodne se až po doručení písemného verdiktu.

Protestní pochod za lidi pro vodu! Účastníci se postavili proti plánované těžbě štěrkopísku v blízkosti prameniště pitné vody.
Odvolání obcí úřad odmítl: těžba štěrkopísků na Hodonínsku dostala zelenou

Surovinu chce těžit společnost České štěrkopísky. Její vedení vnímá rozsudek jako prohru pro všechny. Ani po osmnácti letech podle ní není jasné, zda k těžbě dojde, či nikoliv.

„Bavíme se přitom o surovině, kterou nelze získat jinak než těžbou, a které má region již nyní kritický nedostatek. Jako pozitivní vnímáme to, že když už soud zrušil rozhodnutí Českého báňského úřadu, učinil tak kvůli nedostatkům v odborné, rozsáhlé a složité dokumentaci, aniž by přisvědčil mnoha argumentům odpůrců těžby o údajném ohrožení zdroje pitné vody. Navíc soud naznačil, že i těžené ložisko štěrkopísku o šířce šest set dvacet metrů by samo o sobě mělo být dostatečnou ochranou bariérou jímacích vrtů," reagovala firma.

Vjezd do areálu železáren ve Veselí nad Moravou.
Zaměstnanci nedostali výplatu. Teď už je vše v pořádku, vzkazuje vedení firmy

Spor o těžbu štěrkopísku se na Hodonínsku táhne už léta a jeho vývoj Deník sleduje. Proti jsou mnohé obce, vodárny i obyvatelé. Obávají se, že těžba ohrozí blízký zdroj vody pro 140 tisíc lidí. V minulosti se konal například protestní pochod.