Přechody jako problém vidí například Jiří Král, který v pondělí odpoledne procházel Velkomoravskou ulicí. „Řešením by byl nadchod či podchod, což by ale bylo drahé. Přechod se semaforem bych nedoporučoval, protože by zelená pro chodce způsobila dopravní kolaps v obou směrech, tedy jak od Břeclavi, tak pro výjezd z Hodonína. Už teď jsou tady především odpoledne mezi půl třetí a pátou hodinou kolony aut,“ upozornil Král s tím, že v současnosti je tak jedinou schůdnou variantou obyčejný přechod bez semaforu, který bude v noci nasvícení.

Současná situace, kdy v dlouhém úseku není žádný přechod, je ale podle oslovených chodců neúnosná a dostat se přes vytíženou silnici je jen pro otrlé. O to náročnější úkol tak absolvují lidé na invalidním vozíčku. Mezi nimi byl v pondělí odpoledne i mladík, který se představil jako Jakub. Ten se potřeboval dostat z práce na autobusový spoj, který mu odjížděl právě z druhé strany silnice I/51. „Přechod by byl ideální, pokud možno co nejdřív. Mimo něj totiž řidiči sotva zastaví,“ posteskl si mladý muž.

Po střetu s osobním autem poškozený osobní vlak před stanicí Moravský Písek.
Poškozenou kolej po tragédii mají u Moravského Písku opravit do konce roku

Nové dva přechody pro chodce mají vzniknout v závěru výstavby stezky pro pěší a cyklisty. „Součástí stavby stezky jsou úpravy dvou autobusových zastávek a stavba dvou přechodů pro chodce. Půjde o sdružené přechody pro chodce a cyklisty, v šířce pěti metrů. Stávající šířka přechodů neumožňuje umístění středových ostrůvků,“ vysvětlil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček s tím, přechody budou nasvícené novým osvětlením.

Hodonínští očekávali, že se dotovanou stavbu za 21,6 milionu korun podaří dokončit ještě letos. I když se po některých částech stezky už cyklisté pohybují, tak zatím projíždějí stavbou. „Stezku pro chodce a cyklisty na Velkomoravské ulici včetně přechodu jsme plánovali dokončit do konce letošního roku. Kvůli nečekaným technickým okolnostem a klimatickým podmínkám předpokládáme, že stezka bude dokončena na začátku nového roku,“ vysvětlil Horníček.

Ani poté si ale řidiči, cyklisté a chodci možného zklidnění dopravy v této části Hodonína dlouho neužijí. Silničáři totiž chystají opravu mostu právě na silnici I/51, a to v těsné blízkosti s křižovatkou e druhou státní silnicí I/55, tedy při tahu na Břeclav a Uherské Hradiště. „Předpokládaná doba opravy je duben až září příštího roku,“ doplnila mluvčí republikového Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.