Nový systém má lépe zabezpečit jízdní kola proti zlodějům. Kolo se dá o stojan pohodlně opřít a nepadá ani nezavazí řídítky vedlejšímu kolu. Přes kostru se přehodí třmen a zámkovou vložkou se zabezpečí.

Vložky budou k dostání během příštího týdne v městském informačním středisku, časem se mají rozšířit i do některých cykloobchodů. Jejich cena je zhruba stejná jako u lankových zámků. Stojany jsou umístěné tak, aby kolo nezasahovalo do hlavní cesty, která pěší zónu protíná.

Zamykací systém je z bytelného železa. „Pákovky ke zdolání třmenu nestačí, zloděj by musel použít rozbrušovačku, a toho si na pěší zóně každý všimne,“ řekl ředitel Městské policie Hodonín Jindřich Vašíček. Uzamykatelný systém se osvědčil v Prostějově, kde za několik let nezmizelo z uzamčeného stojanu ani jedno kolo.

Pokud se systém osvědčí, měly by se stojany rozšířit i k úřadům, k zoo, sokolovně, k jezu, poliklinikám, k radnici a na koupaliště. Uvažuje se i o jejich instalaci po celé délce Národní třídy. Cyklisté mohou dál využívat ve stojanech i lankové zámky.