Jak také upozornil, vybrat tu nejlepší bylo velmi těžké, zvlášť když se po pár kouscích chutě mísí dohromady. „Porotci hodnotí vzhled, vůni, mozaiku a soudržnost. Také je důležité, jestli klobásek krásně voní tou udírnou, zda nemá kyselou pachuť dřeva," popsal Sedláček.

Nakonec verdikt vyhlásili. Na prvním místě se za živnostníky umístilo ZD Rostěnice s klobáskou číslo devětatřicet. Druhé bylo hodonínské Maspro a bronzové Pepíčkovo Řeznictví z Holasic. Z domácích výrobců se na prvních dvou příčkách umístili Žarošičtí, Konečný Josef a Sedláček Radim. Třetí příčku obsadil Zedník Stanislav z Říčan. Výherci získali nože, sudy na maso a další pomůcky potřebné k výrobě masných produktů. V Žarošicích své kousky představili uzenáři z širokého okolí. „Máme tady vzorky od Jihlavy až po Liptovský Mikuláš," vypíchl Sedláček.

Na ochutnávku přivezl své výtvory i Libor Průcha z Bítovčic, který skončil na devátém místě. „Jsem tady podruhé a nejvíc mi chutnají samozřejmě moje klobásy. K nápadu vystavovat v Žarošicích mě přivedl švagr, který odsud pochází," řekl Průcha.

Špatnou klobásu byste v sobotu v žarošické hospodě hledali marně. Dodavatelé se chtěli vytáhnout. „Všichni je mají na stejné úrovni. Hodnocení bylo opravdu velmi těžké. V minulých letech se nám stávalo, že se objevily i nepoživatelné klobásy. Letos ne. Jsou opravdu výborné," řekl moderátor koštu Petr Večeřa.

Poprvé přišla ochutnat uzenářské pochoutky do Žarošic i rodiny Evy Krejčí z Brna. „Máme kamarádku, která tady má příbuzné, kteří nás pozvali na ochutnávání," sdě­lila Krejčí.

Na plastovém tácku si spolu s krajícem chleba odnášel ke stolu dvanáct vzorků z Tomáš Pavlus z Bohatých Málkovic. „Boduje u mě vzorek číslo tři, jelikož má sladko-pálivou chuť na povrchu, a uvnitř je velice pikantní. Dobré je i na hrubo nařezané maso. Je výborný," pochvaloval si Pavlus.

A jak na dobrou klobásu? Podle vítěze Josefa Konečného není potřeba žádný speciální recept ani koření. „Svoji recepturu používám už dvanáct let. Dělám to, jak se říká, po staru. Pro výrobu používám hovězí maso, kousek bůčku, trochu vepřového masa a koření," vyjmenoval ingredience Konečný.

Kromě masových dobrot organizátoři lákali na harmonikáře Ivana Jedovnického z Dubňan, který vystupoval v doprovodu cimbálu Petra Večeře. Celým programem provázeli moderátoři rádia Čas.