„Jezdíval jsem do Jawa klubu Strání, kde jsou třikrát do roka na srazy. A domluvili jsme se, že by bylo dobré změnit lokality, takže jarní sraz je v Mikulčicích, hlavní letní v Lopeníku a podzimní bude na Slovensku ve Staré Turé," informoval mikulčický milovník Jawy Drahomír Dlabaja.

Ten vlastní deset strojů této značky. „V sedmnácti jsem si pořídil první, péráka za čtyři sta korun. Pak jsem ho zrenovoval a zachránil jej tak před totální demolicí," přiblížil své jawácké začátky Dlabaja.

Stanislav Slezáček dorazil z Moravské Bránice do Mikulčic na Jawě 250 z roku 1967. „Má zvýšený výkon a tachometr v mílích. Tyto motorky šly většinou jen na vývoz," představil jezdec z Ivančicka svůj stroj, který si pořídil ještě před vojnou v roce 1980.

„Koupil jsem ji od paní, která si ji odvezla přímo z brněnského výstaviště. Příští rok bude mít moje Jawa padesát let, a zatím s ní nemám problém," pochválil červenou krásku Slezáček.

Jawácké setkání přijeli podpořit manželé Vosalovi z Dolních Kounic na japonských strojích a také jako doprovod kolegy z klubu Pozdní moto sběr jižní Moravy. „Ale s Jawou jsem začínal, a to s dvacítkou. Pak jsem měl další Jawy. Koho by to tenkrát napadlo, že jednou pojedeme na japonských motorkách. Ty byly pro normální smrtelníky nedosažitelné," dodal Jan Vosala.

Účastníky z celé Moravy následně čekala vyjížďka do Moravské Nové Vsi, Lanžhota s pokračováním na Slovensko podél hranice s přestávkou u Adamovských jezer. Přes Kopčany, Holíč a Hodonín se motorkáři vraceli zpět. Z nejstarší Jawou přijel na sraz nadšenec z Dolních Bojanovic. Ta pochází z roku 1938.