Vedení pětapůltisícového města by se chtělo pustit do obnovy zhruba padesátiletého chrámu kultury už v příštím roce. „Finišujeme na projektu. Máme připravenou studii a nyní se dělá prováděcí projekt,“ prozradila strážnická starostka Renata Smutná. Autorkou zmíněné architektonické studie je Klára Válková.

Nový přístav ve Veselí nad Moravou před otevřením.
Přístav ve Veselí? Lodím otevřou zřejmě ještě v květnu, hausbóty jdou na dračku

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkRadnice také podala žádosti o možné dotace. Ty však pokryjí možná polovinu nákladů. „Nicméně i za ně budeme vděční. Zbytek musíme zvládnout vlastními silami,“ upozornila starostka.

Má jít totiž o rozsáhlou rekonstrukci kulturního domu, který se svým návštěvníkům poprvé otevřel v lednu 1973. „Přistupuji s velkým respektem a úctou k předkům, kteří jej stavěli svépomocí. Měli jsme štěstí na dělné a schopné lidi,“ smekla Smutná.

Přesto obnova po půlstoletí je potřeba z několika důvodů. „Nejde o takovou rekonstrukci jako naposled u zdravotního střediska, ale jde spíše o to rozvinout funkce kulturního domu. Jednou z nejdůležitějších je dnes bezbariérovost,“ přiblížila starostka.

Výtah tak má posloužit zejména aktivním penzistům a lidem, kteří jsou handicapovaní jak trvale, tak dočasně, například po úrazu. O to víc bezbariérovost využijí lidé, kteří navštěvují knihovnu. „Samozřejmě bezbariérové úpravy jsou potřeba zvláště pak kvůli knihovně, která je až nahoře,“ svěřila se před kulturním domem Marta Brantálová.

Komunitní centrum

Další novinkou má být vznik komunitního centra pro přednášky, koncerty, možná i menší kinosál. Vše má obsadit prostor, který se uvolnil pro Green baru. Kulturní dům má dostat také novou vzduchotechniku a vytápění, naopak se z něj bude odstraňovat azbest.

Změnami má projít přilehlý parčík i velká terasa. „Do projektu jsme tak zapracovali i velmi příjemnou kavárnu, která by sloužila jak uvnitř pro akce, tak přes den by se otevřela na terasu, například pro maminky s kočárky či lidi jdoucí z knihovny. Celkově má vzniknout maximálně funkčně využitý komunitní prostor pro všechny věkové kategorie,“ nastínila starostka novou podobu Strážničanu.

Nálezy ze záchranného archeologického výzkumu v Žarošicích.
FOTO: Archeologové objevili u Žarošic dva hroby, v jednom byla kostra dítěte

Ten se zatím letos na vnitřní kulturní akce kvůli protikoronavirovým opatřením otevřít nemohl. I nejbližší akce jsou tak plánované pod otevřené nebe. Jak přiblížil místostarosta Walter Bartoš, například první ročník Blues pod strážní věží má 30. července hostit blízká farní zahrada. „Přijede maďarsko-česko-slovenská kapela Petra Börnerová Band a hlavním hostem bude Peter Lipa,“ představil interprety Bartoš, který vystoupí se svou kapelou WBand. Na domácí půdě chce zahrát i v září, při rockových slavnostech, kdy s nimi má hrát i substituční klávesák Deep Purple.