Modernizaci však předchází stěhování. Nové prostory jsou totiž v kulturním domě naplánované i pro čtenáře. Těch má v současnosti strážnická knihovna téměř sedm stovek. „Stěhování bylo náročné. Máme kolem dvaceti tisíc svazků, audioknihy, časopisy i deskové hry,“ reagovala na změny knihovnice Alena Brhelová. Před zahájením stavebních prací se knihovna přesunula do zdravotního střediska. Otevřít se tam má od prvního únorového čtvrtku.

To už mají v kulturním domě začít vznikat moderní prostory nejen pro návrat knihovny, ale také se v prvním patře rozjede proměna takzvaného green baru a jeho okolí. Vznikne tam komunitní centrum s menším sálem.

Budoucí podoba rozšířeného přístaviště ve Strážnici.
Víc místa i nové molo: rozšiřování přístaviště ve Strážnici začíná u skanzenu

„Záměrem je celý prostor propojit. Rekonstrukci čekají prostory green klubu, které budou dál sloužit klubovým a přednáškovým akcím. Bude tady také zázemí pro pořádaní jiných aktivit, včetně kuchyňky. Dále se místo rozšíří o menší přednáškový sál se šatnou pro vystupující i návštěvníky. Také tam bude kancelář,“ informovala ředitelka kulturního domu Olga Floriánová.

Další výraznou novinkou bude přístavba výtahu, díky čemuž se Strážničan stane bezbariérovým. „To vidím jako velkou výhodu,“ podotkla k tomu návštěvnice zdejší knihovny Milena Večerová.

Jeviště a zázemí

Tím ale změny v kulturním domě neskončí. „Modernizace se týká rovněž jeviště a jeho zázemí, kde ze stávajících kanceláří vzniknou dvě šatny pro účinkující a v prostoru služebního bytu administrativní úsek,“ oznámila mluvčí radnice Eva Helísková.

Právě do zmíněného prostoru mají stavební práce včetně výměny vzduchotechniky postoupit v dubnu. „Jsme domluvení tak, aby se mohla uskutečnit kompletní plesová sezona. Také tady budeme mít mimo divadlo nebo dvojkoncert Vlasty Redla. Akce naplánované do konce března se uskuteční,“ potvrdila ředitelka Floriánová. Následující kulturní programy pak už opustí zdi Strážničanu a návštěvníky pozvou ven.

Košt ovocných pálenek a kysaného zelí se uskutečnil v sobotu v kulturním domě v Mikulčicích.
Milovníci pálenek koštovali v Mikulčicích. Nejstarší byla durancie z roku 1994

Slavnostní otevření kulturního domu k jeho padesátému výročí uvedení do provozu se uskuteční pravděpodobně po ukončení první etapy modernizace v říjnu tohoto roku. Úvodní fáze vyjde zhruba na čtyřicet milionů korun. Město na ni přes ministerstvo pro místní rozvoj získalo více než třiadvacet milionů korun.

Strážničané mají navíc projekčně připravenou i nákladnější druhou etapu, díky níž by mohla být hotová kompletní rekonstrukce. Tady také podali žádost o dotační podporu, tentokrát u ministerstva kultury. „Výsledek ale zatím nemáme,“ doplnil v pátek vedoucí radničního odboru investic a správy budov Petr Helísek.