Jízda na bílé peřině je náročná. O tom se řidiči přesvědčují již od neděle večer, a to nejen v okrese Hodonín. Situace se postupně mění, přicházejí arktické mrazy.

Nástrahy uježděné vrstvy sněhu neustál včera jeden z řidičů u Strážnice. „Vyprošťovali jej jeřábem. Řidiči by si měli dávat pozor. Opravdu to klouže,“ upozorňovala v pondělí ráno operační důstojnice jihomoravských hasičů.

Ta informovala v podvečer o další nehodě, tentokrát s lehkým zraněním u Velké nad Veličkou. „Jedná se o střet tří osobních aut, jedno je v příkopu. Nehodu nám hlásil řidič kamionu, který je pod kopcem a nemůže dál,“ popsala druhý případ.

Jak se tento stav jeví z pohledu silničářů? „Je odpovídající současné situaci. Na silnicích jsou zbytky sněhu. Ten se snažíme odklidit pluhováním. Chemický posyp by měl být technologicky nasazen až od tří centimetrů sněhu,“ informoval před polednem vedoucí hodonínské oblastní Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Martin Bedrava.

Silničáři měli v provozu všech patnáct sypačů včetně rezerv. Ty jsou rozděleny po pěti na Hodonínsko, Veselsko a Kyjovsko. „Vozovky jsou sjízdné. Ale samozřejmě kvůli současnému stavu musí řidiči dbát zvýšené opatrnosti,“ vysvětluje Bedrava.

Podle předpovědi počasí by mělo dojít k výraznému ochlazení až na minus patnáct stupňů. Úterní ráno bude podle meteorologů nejchladnější od začátku letošní meteorologické zimy. Na území republiky totiž od včerejška proniká od severovýchodu velmi studený arktický vzduch. „Numerické modely ukazují, že by mělo být dnes na celém území Česka skoro jasno, polojasno a nejnižší teploty na jižní Moravě po ránu minus patnáct až sedmnáct stupňů, v horských oblastech bude až k minus dvaceti,“ předpověděla meteoroložka z Meteopressu Dagmar Honcová.

Podobně chladné bude podle ní na Hodonínsku i středeční ráno. Arktický mráz způsobuje nejen chladné severovýchodní proudění, ale také skoro jasná obloha. „A do třetice: na sněhové pokrývce, která nyní napadla, mají teploty tendenci dále klesat,“ upozornila Honcová.

„Při těchto teplotách přestává fungovat chemický posyp, takže naším úkolem číslo jedna je z komunikací dostat sníh co nejdříve. Kdyby to zmrzlo, tak by nastal problém,“ doplnil okresní vedoucí správy a údržby silnic.

Nejhoršími úseky pro silničáře i řidiče jsou na Kyjovsku Strážovják a Ždánický les, na Veselsku jsou to silnice na Horňácku. „Na Hodonínsku je spíše taková rovinka. Takže tady by mohl být problém při tvorbě sněhových jazyků,“ dodal Bedrava.

Problémy s první větší sněhovou nadílkou v okrese Hodonín zaznamenali také v Integrovaném dopravním systému. Vše se ale podařilo zhruba do dvaceti minut vyřešit. „Všechna vozidla v rámci IDS mají zařízení, které sleduje jejich aktuální polohu. Díky zařízení tedy řidiči mohou komunikovat s dispečery. Mohou si tedy zavolat, že potřebují například pozdržet přípoj nebo že mají zpoždění,“ uvedl pracovník společnosti Kordis Michal Kocourek.

Sníh včera způsobil problémy řidiči autobusu, který jel přes Ždánický les. „Linka 642 ze Ždánic do Bučovic hlásila ráno kolem tři čtvrtě na sedm problém, že nemůže vyjet kopec a potřebuje posyp. Naši dispečeři tedy ihned kontaktovali své kolegy ze správy a údržby silnic. Ti do dvaceti minut zajistili posyp silnice. Autobus se tedy zpozdil o dvacet minut,“ řekl Kocourek. Ten dodal, že vlak na autobus sice nepočkal, ale lidé mohli nasednout do dalšího vlaku, který z Bučovic odjíždí každou půlhodinu.

V dalších dnech čeká na lidi ze Slovácka především suchá zima. Mrazy totiž vydrží do konce pracovního týdne. Ranní teploty budou i nadále klesat až k minus deseti. „Potýkat se budeme s nízkou inverzní oblačností a mlhou. Sněžit už by nemělo,“ doplnila předpověď meteoroložka.

Autoři: Petr Turek, Jana Rybová a Rudolf Půlkrábek