Obvykle jej lidé navštěvují, když jdou na letní kino. Milovníci folkloru na něm fandí těm nejlepším verbířům. Letos ale čeká Stadion Zahrada ve strážnickém zámeckém parku opravdová rarita. Prvního července se na něm představí divadlo pod širým nebem.

„Obyvatelé na Hodonínsku budou mít mimořádnou příležitost vidět v akci zlínský divadelní soubor, aniž by museli cestovat za hranice svého kraje. Městské divadlo Zlín představí pod širým nebem v areálu zámeckého parku ve Strážnici oblíbenou zamotanou komedii Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. Režijní taktovky se ujme Jakub Nvota a v jedné z rolí se představí i hodonínská rodačka Hana Briešťanská," informoval o ojedinělém představení ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek s tím, že vystoupení ve Strážnici zakončí třídenní turné zlínských divadelníků po hradech a zámcích na Moravě. Začne devětadvacátého června na hradě v Brumově-Bylnici, druhý den pak zavítá do Buchlova.

„Představení mělo premiéru ve Zlíně v prosinci roku 2009. Od té doby jsme jej úspěšně reprízovali již čtyřicetkrát a za tu dobu jej zhlédlo již téměř jednadvacet tisíc diváků," doplnil Michálek.

Divadelní představení v zámeckém parku si pochvaluje i Jan krist, ředitel Národního ústavu lidové kultury, pod který areál spadá. „Snažíme se vyhovět všem, kteří se na nás obrací s žádostí o využití areálu. Zatím jsou to sice pořadatelé spíše těch tradičních akcí, podobné nabídce se ale nebráním a budu rád, když přijdou další. Amfiteátr k nim totiž přímo vybízí. I já si rád na toto představení zajdu, pokud mi to čas dovolí," řekl Krist.

Nápad se líbí i Miroslavu Tlachovi, který v posledních krajských volbách kandidoval za uskupení Sdružení přátel rocku a ostatních nefolklorních kultur. Již tehdy usiloval o to, aby ve strážnické kultuře zavál čerstvý vítr. Nyní je garantem kulturní komise.

„Samozřejmě, že mám z podobné akce radost, protože je to zase něco nového, co ve městě chybí. S lidmi z občanského sdružení Spronk, jehož jsem zakladatelem, jsme se zrovna nedávno bavili o tom, že bychom chtěli v areálu parku udělat také nějaké divadlo a je v podstatě jedno, jestli to bude divadlo profesionální či ochotnické. Každé si najde svého diváka," domnívá se Tlach.

Ten by v areálu rád viděl také menší odpolední akce s promítáním například uměleckých snímků či dokumentárních filmů. „I proto chceme do budoucna navázat užší spolupráci s Národním ústavem lidové kultury," dodal Tlach.

Divadlo, či každou novou kulturní událost v areálu zámeckého parku, vítá i další z členů Spronku Jan Ros. „Naše snaha ale míří i na spolupráci města s ústavem lidové kultury. Město jako takové už totiž dlouhá léta nevyužívá možnost pořádat akce v areálu, a to ani přesto, že každý rok podepisuje se zámkem smlouvy, které vyjdou na nemalé peníze," nastínil Ros. „Samozřejmě i my bychom rádi areál využili, dané ceny pronájmu jsou pro nás ale nedosažitelné. Podle mě je momentálně možné pořádat velké akce na půdě Národního ústavu lidové kultury jen s opravdu silnou podporou sponzorů, která se musí mnohdy vyšplhat ke sto tisícům za jednu akci," odhadl Ros.