Dvacet tisíc spokojených i nadšených návštěvníků prošlo od čtvrtka do neděle branami strážnického zámku. Neodradilo je ani vrtkavé počasí a déšť, který se každou chvíli přehnal nad Strážnicí. V amfiteátrech místního zámku se totiž konal už čtyřiašedesátý ročník největšího festivalu folkloru ve střední Evropě.

„Neměla jsem sice kvůli organizátorským povinnostem ani minutku času, abych mohla aspoň jeden pořad zhlédnout osobně. Přesto jsem zprostředkovaně od návštěvníků slyšela jen a jen samou chválu,“ zalichotila všem účinkujícím jedna z hlavních organizátorek Ludmila Horehleďová. Folkloristé letos přijeli nejen z Moravy, Čech a stále úzce spojeného Slovenska.

„V celkem osmatřiceti pořadech vystoupily také exotické soubory z Jižní Koreje, Turecka, Uzbekistánu, Řecka, Bulharska a Velké Británie,“ upřesnila žena, bez které by se organizace festivalu obešla po letech jejího působení zřejmě jen těžko. Z ohlasů diváků na vysokou úroveň jednotlivých pořadů je prý přímo nadšená.

NA FOTOGALERII A VIDEO SE PODÍVEJTE ZDE

Také propagační pracovník Ústavu lidové kultury ve Strážnici Zdeněk Bobčík je spokojený. Folklor žije a je o něj mezi lidmi, a to i mladými, stále obrovský zájem.

„Naší snahou je každoročně přijít s něčím novým. S novými pořady, novými týmy i autory. Jejich mladistvý elán se pak odráží i v rok od roku zajímavějších pořadech,“ soudí Zdeněk Bobčík.

Letos prý Strážnice byla vyjímečná i tím, že se svým vlastním pořadem přišly také muziky jednotlivých souborů.

„A jako bonbonek bylo také představení mistrovských děl UNESCO. Návštěvníci festivalu je tentokrát viděli ve vystoupeních souborů z Turecka a Uzbekistánu,“ prozradil ještě Zdeněk Bobčík, podle kterého se festival ve Strážnici neustále rozšiřuje. K tradičním vrcholům pak patřil průvod většiny účinkujících. Přihlížely mu stovky nadšeně aplaudujících diváků, kteří lemovali s fotoaparáty a kamerami hlavní průtah Strážnicí. Právě jim předvedli tanečníci a muzikanti alespoň střípky kulturního dědictví svých zemí. „V sobotu večer představila Strážnice návštěvníkům tradiční svajbu, na kterou se připravovalo snad celé město,“ ocenila Ludmila Horehleďová. Diváky uchvátily také ladné pohyby korejských tanečnic či dětské soubory, jejichž festival byl letos poprvé součástí Strážnických slavností.

K divácky nejatraktivnějším patřilo pak tradičně finále verbířů. Se zatajeným dechem sledoval do posledního místečka zaplněný amfiteátr souboj deseti nejlepších. Nejmladšímu bylo pouhých patnáct let.

„Verbíři jsou rok od roku lepší a dokonalejší. Došlo to dokonce tak daleko, že jsme museli vybrat do finále opravdovou elitu,“ ohodnotil soutěžící porotce Tomáš Machalínek. „Také já jsem přišla kvůli verbuňku a hlavně kvůli skvělé atmosféře, která tu každý rok panuje,“ řekla návštěvnice festivalu Alena Hrabalová z Boršic u Blatnice.