Říjen příštího roku. Právě v tomto měsíci by si konečně mohli Strážničané poprvé zajít nakoupit do nového supermarketu. Ten by měla vedle zdejšího kulturního domu Strážničan vystavět společnost Penny.

„Na říjnovém podzimním zasedání řekl zástupce firmy, že by to mohlo být zhruba za rok otevřené. To znamená v říjnu příštího roku,“ odhadl starosta Strážnice Risto Ljasovský. Ten dále doplnil, že v současné době se ještě řeší změna územního plánu. „Ta definitivně doběhne až na letošním posledním zastupitelstvu,“ informoval Ljasovský. Zastupitelé se mají sejít patnáctého prosince. Samotná výstavba obchodu by tak mohla začít na jaře příštího roku.

Anketa: obchod chceme

Z ankety, kterou obec před časem udělala mezi obyvateli, vyplývá, že by lidé supermarket přivítali. Ne všichni jsou však nadšení. „Samozřejmě, že jsou i negativní názory, ale i hodně pozitivních ohlasů. Hodně lidí chce mít postavený obchodní dům. Spíš převažuje názor, že obchodňák je ve městě potřebný,“ uvedl vedoucí odboru investic a správy budov Petr Helísek.

Supermarket přidělává vrásky na čele především maloobchodníkům. „Pokud si to zákazníci přejí, tak co naděláme? V dnešní době nakupují všichni v supermarketech. Do malého obchodu si pak lidé přijdou už jen pro kvasnice, salámy nebo rohlíky,“ bez nadšení komentovala situaci jedna majitelka menšího krámku. Za jedno s ní je i Jan Brožek ze Strážnice. „Supermarket zničí menší obchodníky,“ domnívá se dokonce. Podle něj mohou lidé nakoupit třeba ve větším městě, jako je Veselí nad Moravou. „Tam to přece nemají tak daleko,“ tvrdí Brožek.

Parkoviště pro kulturák i obchod

Někteří Strážničané mají výhrady také k výběru místa, kde má supermarket vyrůst. „Myslím si, že lokalita vedle kulturního domu je mnohem vhodnější pro výstavbu dětského hřiště. V místě není téměř žádná doprava. Když tam přece jen obchodní dům bude stát, tak k němu stejně nebude přístup,“ namítl František Mikulčík ze Strážnice.

Starosta známého folklorního města je jiného názoru. Podle něj je vybrané místo vhodné. Kříží se v něm autobusová i vlaková doprava. U kulturního domu navíc stojí parkoviště, které lidé využívají hlavně při větších akcích. Jinak je v podstatě prázdné. Prostor pro parkování se prý v budoucnu ještě zvětší.

Na výstavbu supermarketu tlačili hlavně starší lidé. Většina z nich totiž nemá možnost zajet si levněji nakoupit jinam. „Myslím si, že nejsem sama, komu ve Strážnici chybí větší a hlavně levnější nákupní středisko. Mladší si zajedou nakoupit autem do Hodonína, ale co my starší?“ ptala se například Strážničanka Marie Svobodová.