Ten byl členem poslední čtvrté skupiny hodonínských strážníků, které vedl profesionální instruktor Petr Gruber. „Střelba jim poměrně jde, čím víc se budou procvičovat, tím bude bezpečnější. Probíráme ale také zásady taktiky a střelby, co se týká vstupu do objektu, kontroly aut v případě, že se v něm objeví zbraň, a praktickou střelbu. Nejčastější chybou je, že tyto dovednosti nejsou probírané pravidelně," zdůraznil Gruber s tím, že naopak státní policie se obecně této přípravě nevěnuje jen nárazově.

Podle něj se strážníci v budoucnosti s podobnými problematickými situacemi setkají častěji. „Dřív, nebo později vlivem snižování stavů příslušníků Policie České republiky dojde k problémům, které bude muset řešit městská policie. Věřím, že vedení města pochopí, že takový výcvik je nutný a občan by taky měl vědět, kam jsou jeho daně směřované, aby ochránily zdraví, život a majetek, " domnívá se Gruber, který působil deset let u policie na státní hranici a poté učil na policejních školách taktiku a střelbu.

Jeho výklad se hodonínským strážníkům líbil. „Dalo mi to hodně. Máme sice svého střelmistra, ale dnes to bylo na lepší úrovni. Trénink dělá hráče, takže když něco nacvičuje neustále, tak to dostane do krve. Policista by měl být tak dobře vycvičený, aby zbraň vůbec nemusel použít," řekl Ladislav Petrželka, který je u hodonínské městské policie téměř dvacet let.

Hodonín bude zřejmě dál pokračovat v podobném výcviku svých strážníků. „Chtěli jsme si to aspoň vyzkoušet a kluci si to velice pochvalovali. Rozhodně je to něco jiného, než klasické střelby, na které chodíme. Naučí se tady někdy takové detaily, které mohou člověku zachránit i život. V příštím roce v tom budeme pokračovat," potvrdil ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

Hodonínští strážníci se podle jeho slov dostanou na klasickou střelbu asi pětkrát ročně. Jejich kolegové v Kyjově dvakrát a ve Veselí nad Moravou jedenkrát až dvakrát ročně. „Jednou nebo dvakrát ročně je to opravdu málo. Člověk je pak v podstatě nebezpečný sám sobě, ne pachateli," řekl v nadsázce Gruber.

Pochůzkáři se u státní policie mají do střelnice dostat aspoň jednou měsíčně. „Policisté jsou rozdělení do čtyř kategorií a podle toho se chodí na střelbu nebo na tělesnou přípravu," vysvětlil hodonínský mluvčí republikové policie Petr Zámečník. Podle zákona o Policii ČR může policista použít zbraně je v osmi vyjmenovaných případech, jako jsou například nutná obrana, krajní nouze, nebo jestliže se nebezpečný pachatel, proti němuž zakročuje, na jeho výzvu nevzdá.

Více fotografií najdete zde: OBRAZEM: Strážníci dostali speciální výcvik