Jejich cílem byla prevence i doplnění potřebných bezpečnostních prvků na přijíždějících kolech. „Akci děláme druhým rokem o letních prázdninách. Vybereme si některou ze čtyř cyklostezek vedoucích do Hodonína či z Hodonína. Letos jsme už byli ve směru na Ratíškovice a dnes na Dubňany. V pondělí budeme ve směru na Rohatec a pak koncem srpna na Lužice,“ přiblížil preventista hodonínské městské policie Stanislav Urbánek.

S kolegou se zaměřují na výbavu jízdního kola. „Kdo má vše v pořádku, tak od nás dostane odměnu. Naopak se ale potýkáme s cyklisty, kterým chybí odrazky, ať už jde o bílé vepředu, oranžové v paprscích kol, tak červené vzadu. Těm tady potřebné odrazky zdarma dáme,“ sdělil strážník. Mezi odměnami si cyklisté vybírali především osvěžující nápoje. Navíc si mohli odvést bezpečnostní prvek na ochranu kola proti krádeži. Tedy čip, který zavedou do registru a načítá se následně čtečkami, pod UV lampou.

Celkem ve třech případech a také na dalších místech během úterý zajistili policisté 74 migrantů (z toho 7 žen a 10 dětí) a tři převaděče. Mezi běženci převažují Syřané, pět osob bylo z Indie a čtyři z Egypta.
VIDEO: Policisté zajistili na Hodonínsku za jeden den desítky migrantů

Hodonínští strážníci na ratíškovické cyklostezce zkontrolovali pětatřicet cyklistů a v pátek na dubňanské pak téměř padesát. „Asi třetina z nich nemá kolo správně vybavené. Hodně se však zlepšila vybavenost cyklistů přilbami. Dokonce už jsme ani nezaznamenali, že by dítě nemělo přílbu,“ doplnil Urbánek.

Jednou ze zastavených a zkontrolovaných byla v pátek dopoledne i Lada Naidrová až z Karlových Varů, která s dětmi vyrazila na dubňanské koupaliště. Všichni zajištění cyklistickými přilbami, ale s chybějícími odrazkami. „Kontrola je fajn. Cyklista si uvědomí, že je účastníkem dopravního provozu a měl by mít správně vybavené kolo, což jsme sice neměly. Takže jsme rády, že si výbavu doplníme,“ dodala výletnice ze západu Čech.

Při jízdě na nedostatečně vybaveném kole ale cyklisté riskují nejen se svou bezpečnost, ale také až dvoutisícovou pokutu.