Jak se za tu dobu změnila vaše technika?

Rozhodně jde o velký skok. Je to podobné jako například u jiné fotografické techniky. Původně bylo velice nízké rozlišení, což se zásadně změnilo. Z analogu se přecházelo na digitál. Měnila se optika, technologie, výrazně se zlepšila a zkvalitnila možnost přiblížení.

Kamery dohlíží na dění v ulicích všech okresních měst jižní Moravy.
Kamery v Hodoníně: novinka přečte značky aut, došlápla si na zloděje Škodovek

Zřejmě se změnil i přístup lidí ve městě ke kamerám, že?

Co mám zkušenosti a informace od kolegů odjinud, tak ze začátku někde byly problémy, že někteří lidé kamery nechtěli přijímat. U nás v Hodoníně jsme s tím ale nikdy žádné problémy neměli. Spíš se na nás lidi obrací s tím, kde by ještě kameru chtěli.

V rozhovoru se dále dočtete:

Kolik lidí obsluhuje celý kamerový systém?

Jak fungují mobilní kamery?

Jakým způsobem nejvíce pomáhají?

Na jaké kamery nyní sázíte?

Od začátku jde o kamery otočné, a to kvůli tomu, že dokážou kolem sebe obsáhnout větší prostor. Samozřejmě je tu riziko, že když se právě otočí na jedno místo, že neuvidí na jiné. Vždy jde ale o určitý kompromis. Proto jsme také před dvěma roky poprvé použili kamery, které mají v sobě několik objektivů, a ty pokrývají okolí zimního stadionu a obchodního domu Marina. Tyto kamery jde zaměřit hned na čtyři místa ve výseku a navíc vše doplňuje kamera otočná.

Pod dohledem mobilní kamery by mělo být v Hodoníně i grilovací místo.
Větší dohled nad Hodonínem. Nové kamery zaostří na koupaliště či gril u Moravy

Kolik je potřeba lidí pro obsluhu celého systému?

V současné době máme čtyři lidi, kteří se střídají ve čtyřiadvacetihodinovém provozu stejně jako strážníci. Tedy každá směna má svého kameráka. Celodenní pokrytí je navíc také jednou z podmínek, abychom mohli na kamery získat dotace z ministerstva vnitra. A ty velmi intenzivně využíváme. Trend jdei podle zkušeností z jiných měst tím směrem, že se více využívá záznam z kamer. Využíváme ale všech možností, co nabízí. Mobilní kamery zase používáme například u takzvaných poplachových stavů.

Můžete přiblížit konkrétní příklad využití fungování této mobilní kamery?

Jednu z nich využíváme například na ostrahu odtažených vozidel. Kamera snímá tamní prostor s tím, že pokud k vozu někdo přistoupí příliš blízko, tak obsluha našeho systému dostane automaticky signál o tom, že se tam něco děje. Pak se na toto místo důkladně zaměří.

Rohatečtí ve čtvrtek odpoledne otevřeli podchod pod silnicí I/55 s navazující stezkou pro pěší a cyklisty.
VIDEO: Rohatec spojil nový podchod. Podívejte se do stavby za 25 milionů

Když to shrneme, v čem vám kamery nejvíce pomáhají?

Prvotní funkce kamer je preventivní. Lidé mají díky nim větší pocit bezpečí. Samozřejmě kamery nejsou samospásné a nemohou vidět všechno. Máme technická i fyzikální omezení, takže třeba kamera nemůže vidět za sebe. Hodně pomáhá zmiňovaný záznam. Předáváme jich policii desítky. Čím víc máme kamer, tím víc také policii vydáváme záznamů. Například v pondělí jsem policii stahoval pro dva případy dopravních nehod šedesát hodin záznamu, jelikož šlo o více kamer i delší časový úsek.

Zmínil jste i čerpání dotací z ministerstva vnitra právě na kamerový systém. O jakou částku jde?

Je to pro nás pro městskou policii a město zásadní pomoc, která se může blížit už ke dvaceti milionům korun. Především ze začátku totiž nešlo jen o kamery, ale také třeba o řídící počítač, záznamová zařízení a další potřebné náležitosti.