„Každý rok máme jeden den programu nějak koncepčně zaměřený. Interpreti se totiž na festivalech opakují a my se proto snažíme, aby byl jeden den festivalu jedinečný a neopakovatelný, aby si jej fajnšmekři užili," uvedl k půlkulatému ročníku ředitel festivalu Pavel Kopřiva s tím, že Strážnice tak zažila například ročník věnovaný Wabimu Daňkovi nebo Robertu Křesťanovi.

Letos to byla keltská hudba, tedy oblast Irska, Skotska a Bretaně. „Od folku nemá příliš daleko. Její interpreti jsou výborní muzikanti i zruční instrumentalisté. Navíc má ve svých genech něco z Kelta každý z nás," dodal Kopřiva.

V pátek se návštěvníkům představili špičky tohoto žánru, kapely Asonance, České srdce, Tomáš Kočko & Orchestr, Bran, Gwalarn a Rí Ra. Večerem provázela dvojice Jaroslav Samson Lenk a Pavel Jim Drengubák.

Sobotní program Hvězdného slunce, se pak nesl v tradičním duchu. Kromě Hradišťanu vystoupili také František Nedvěd & Tiebreak, kapela Nezmaři, která se představila se symfonickým orchestrem Základní umělecké školy Uničov a Jitka Šuranská. Skupina Folk Team pak ve Strážnici oslavila čtyřicet let.