„Do roku 1992 jsem pracoval jako programový tajemník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a stále velmi živě vzpomínám na nejednu horkou chvilku při organizování změn v případě, že bohatý festivalový program naruší nepříznivé počasí,“ říká etnograf František Synek. Jednou kvůli zvukům, které mu připomínaly vodu tekoucí z okapu, nespal starostmi celou noc. „Strach z trvalého deště mi navozoval představy o podmáčené Zbojnické lúce, na které se tehdy ještě tancovalo, či o blátě v okolí stadionu Bludník i na cestách ve skanzenu. Až ráno jsem rozhrnul záclonu v pokoji strážnického kempu a venku po mracích a vodě ani památky. Všechny mé celonoční starosti způsobil zvuk čističky z blízkého koupaliště,“ uvědomil si tenkrát s úlevou Synek.

I proto dnes ví, že současné počasí není pro pořadatele nic příjemného. Jestli letos vyjde Strážnickým slavnostem, zatím jasné není. Oddechnout si však už nyní mohou organizátoři nedávného festivalového klání v malé podlužácké obci Starý Poddvorov, kde dobrou náladu nepokazila ani bouřka.

„V neděli devatenáctého června se ozývalo naší obcí veselé výskání a volání – Veselo chaso! To obcí procházel festivalový průvod dětských folklorních souborů. Na dvě stě dětí se sjelo do naší vesnice, aby předvedlo své taneční a pěvecké umění,“ vzpomíná na již devatenáctý ročník Festivalu dětských folklorních souborů Dětské krojované hody 2011 ve Starém Poddvorově vedoucí tamního dětského folklorního souboru Kordulka Miroslava Hajdová.

Obec navštívily zahraniční soubory ze Slovinska a Slovenska. Z domácích kolektivů mohli diváci vidět v průvodě i při vystoupeních soubory z Ratíškovic, Dolních Bojanovic, Charvatské Nové Vsi a Valtic. Festival začal v sobotu 18. června večerním programem slovinského a domácího souboru Kordulka. Zajímavostí festivalu bylo, že nejen souborové děti, ale všechny, co měly zájem, se mohly ukázat v přehlídce dětských zpěváčků pod názvem O perníkové srdce Poddvorova. A tak vystupovali začínající zpěváčci z mateřské školy i úspěšní výherci pěveckých a verbířských soutěží. „A i když poddvorovským přinesla několik problémů sobotní bouřka, na dobré náladě a příjemných a bezprostředních vystoupeních se to neprojevilo,“ připomněl František Synek.

Stejná nálada byla mezi dětmi i diváky také po celou neděli. Program zahájila starostka obce Drahoslava Veselská tradičním hodovým povolením, o které požádali stárci dětí. A pak již ulice i taneční parket ovládly verbuňky, vrtěné i hošije v podání tanečníku Kordulky. Vždyť mají mezi sebou i vítěze dětských verbířů na Podluží Patrika Havlíka a Josefa Čecha.

„Na organizaci se podílí každoročně základní a mateřská škola, folklorní soubor Kordulka, všichni rodiče a obecní úřad. Myšlenkou našeho festivalu je nejen vychovávat děti k folkloru a tradicím, ale také poznávat zvyky našich nejbližších sousedů a tradic jiných států a národů,“ zhodnotila význam festivalu Hajdová.

Stejné myšlenky a cíle si již celá desetiletí klade také nejznámější a nejvýznamnější festival, který se pyšní téměř příjmením – Strážnický! V pořadí již 29. ročník Dětské Strážnice 2011 a 66. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2011 se koná právě o tomto (dle čtvrteční předpovědi podmračeném – chvíli tropicky slunečném, záhy deštivém) víkendu.

„Je neoddiskutovatelné, že strážnický folklorní festival patří k nejvýznamnějším nejen u nás, ale také nejméně v celé Evropě. Jeho význam netkví ani tak v tom, že se pravidelně koná od roku 1946, ale především v tom, že pro folklorní veřejnost i vedoucí a členy souborů je festival značnou trvalé kvality. Ta vychází ze skutečnosti, že pořadatelem festivalu je odborný národopisný ústav a festivalové pořady – nejednou tematické i částečně odborně laděné – podle kvalitní koncepce – připravují týmy odborníků a zkušených organizátorů,“ odpovídá Synek na otázku, co po něj strážnický festival znamená a jak se liší od těch stovek ostatních.

Dostat pozvánku do programu znamená podle něj pro folklorní soubor, hudbu či sólistu pozvání mezi elitu. „Ve Strážnici jen stěží může účinkovat kolektiv nebo jedinec, jehož kvality nejsou lepší než dobré. Strážnické pořady, to je neopakovatelná mozaika různých forem zpracování folklorních předloh, to je hraní a zpívání nejen na pódiích v parku, ale také v ulicích města či ve skanzenu, to je často doslova smršť a směsice písní, hudby a tanců z nejrůznějších koutů naší na folklor tolik bohaté země, okořeněné výstupy zahraničních hostů,“ vysvětluje.

A kdyby měl František Synek přidat pozvánku na letošní strážnický festival a upozornit na některý z jeho pořadů, rozhodně doporučuje sobotní průvod městem, onu nevýslovnou směsici krojové krásy, jak říká. Pak také zve na všechny programy v kouzelném prostředí mezi chalupami s doškovými střechami strážnického skanzenu a na finále soutěže slováckého verbuňku, který dostal nejvyšší ocenění od odborníků až z UNESCO.

„A to oprávněně! Vždyť i vlivem soutěží ve Strážnici vyrůstají v našich regionech stále noví a noví tanečníci tohoto skvělého a vyhlášeného slováckého mužského tance – podobně jako ve Starém Poddvorově, a dorůstají až na strážnické soutěžní pódium,“ uzavírá Synek, který se těší na společné pozvbuzování verbířů a na viděnou ve Strážnici.