„V době adventu už byly krátké dny a dlouhé noci, a tak se lidé scházeli v domovech, drápalo se peří, loupala fazole, některé stařenky třeba i vyšívaly. Nešlo ale jen o krácení chvíle, šlo o práce, které bylo třeba udělat," vyprávěla příchozím hned v jednom v prvních domků jedna z místních Marie Matyášová. „Děti sedávaly za pecí a poslouchaly dospělé. Došlo na pověsti a děti se kolikrát pak bály jít domů samy. Rodiče je museli zavést," vykládala a připomínala i další tradice stejně jako historii o tom, proč se vlastně Ježíš narodil v Betlémě.

V dalším domku se příchozí dostali až do doby Štědrého dne. Lidé si nechávali od dalšího z místních Jaroslava Kolaje odlít olovo, aby se dověděli, co je v dalším roce čeká. „Dnes bylo hodně srdíček a andělů. Ani nemusím lidem ukazovat, sami tam vždy něco najdou," svěřil se. Jak doplnil, symbol srdce znamená, že člověk se má snažit vyrovnat své city se svým rozumem. Andělé zase značí ochranu. „Odlévání a čtení v odlitcích dělávala má babička z Kyjova. Ta mě to naučila," dodal.

Nechyběly ani tradiční bytosti spojené s předvánočním nebo vánočním časem: Lucky, Barborky, koledníci, Tři králové, Mikuláš a čerti. Ti byli natolik hrůzostrašní, že děti se k nim často bály přiblížit.

„Nakonec jsem si jednoho vybral a dokonce jsem se s ním i nechal vyfotit," svěřil se školák Radim Chromeček z Prostějova, kterému se odpoledne strávené s tetou ve skanzenu moc líbilo. „Chtěl jsem vyrobit něco pro maminku. V domě, kde se prodával med a svíčky, jsem jí vyrobil voskovou svíčku," pochlubil se. S chutí také koštoval perníčky.

Děti si ale mohly vyzkoušet i další činnosti, například přípravu vánočního pečiva. Mohly si také zazpívat koledu spolu s hudebnicemi v jednom z dalších domků. „Kterou, děti, umíte? Štědrý večer nastal?" vyzvídaly dívky a přizpůsobily se tomu, co kdo chtěl.

Návštěvníci pak mohli i pozorovat. V domečcích bylo vše nachystáno tak, jak tomu bývalo na vesnici jihovýchodní Moravy 19. a 20. století. Mohli srovnat s dneškem výzdobu či stolování, ale také dárky pod stromkem. Dřevěná koloběžka a otlučená taška už by asi dnes mnoho dětí nepotěšily.

Součástí víkendového pořadu byl i předvánoční jarmark, ochutnávka mladých vín, destilátů nebo zabíjačkových specialit. Program obohatili svým vystoupením s koledami gajdoši z Kopanic, Zpěvule ze Strážnice, soubor Malá nivnička a soubor Omladina z Vacenovic se štěpánskou koledou.