Střední školy na Hodonínsku stejně jako v celém kraji hlásí desítky volných míst na jednotlivých oborech. A to jak na učňovských, tak i na maturitních.

Například hodonínská Integrovaná střední škola nabízí ještě čtyřiačtyřicet volných míst u oboru kuchař – číšník. „Máme závazné číslo. Tím je devadesát míst na tomto oboru. Proto jich máme ještě tolik volných. Ale určitě bude toto číslo klesat. Přihlašují se nám žáci, kteří se nedostali na jiné obory. U kanceláře stojí fronta,“ přiblížil situaci ředitel hodonínské Integrované střední školy Petr Bukovský.

Jak dodal, například na obor kadeřník mohla škola přijmout jen třicet studentů. „Tento obor už máme obsazený,“ upozornil Bukovský. Ten studentům vzkázal, že pokud mají zájem o studium oborů, kde jsou ještě volná místa, mohou se přijít zapsat.

Obdobná situace je také na bzeneckém a kyjovském učilišti. I tady ještě přijímají studenty. Například v Kyjově hledají zájemce o zednické řemeslo. „V pondělí jsme měli u tohoto oboru už jen dvě volná místa. Přihlásili se nám totiž čtyři studenti. Nabízíme i místa u maturitního oboru Podnikání,“ řekl ředitel kyjovského Středního učiliště Zdeněk Lukeš.

Ten je nakloněný optimalizaci škol, kterou připravuje Jihomoravský kraj. Stejně jako Bukovský totiž Lukeš tuto situaci ve školství připisuje také nízkému počtu letošních deváťáků. „Loni a letos vyvrcholila krize v nedostatku žáků. Díky velké nabídce středních škol se naplňovaly jen maturitní obory,“ myslí si Lukeš.

Jak dodal, školy tak na maturitní obory přijímaly i studenty se čtyřkami a dokonce pětkami. Podle statistiky Jihomoravského kraje má totiž na střední školy letos nastoupit přibližně osmapadesát tisíc studentů. To je o dva tisíce méně než v předešlém roce a dokonce o pět tisíc méně než v roce 2009. S nedostatkem zájemců se ale nepotýkají jen školy nabízející učňovské obory.

Místa na gymnáziu

Například hodonínské gymnázium má ještě téměř dvacet volných míst. „V dalších kolech přijímacího řízení už testy žáci nedělají. Studenty s pětkami ale nebereme. Mohou mít nejhůře trojky,“ uvedla ředitelka hodonínského gymnázia Marie Zálešáková. Podle ní je problém s naplňováním oborů a počtem studentů dlouhodobý. „Ti, kteří měli na starosti školství, to nechali bujet dvacet let. Nyní jen sklízíme to, co oni zaseli,“ domnívá se.

Čtyři volná místa má podle statistiky kraje i strážnické gymnázium. Nenaplněné obory mají dále Střední škola lesnická a rybářská ve Bzenci, Obchodní akademie v Hodoníně, Střední průmyslová a umělecká škola v Hodoníně, Střední odborná škola a učiliště oděvní ve Strážnici, Střední odborná škola ve Strážnici, Střední odborná škola zdravotnická a sociální v Kyjově či Střední odborná škola ekonomická a Střední odborné učiliště ve Veselí nad Moravou.

Podrobný přehled volných míst na středních školách a učilištích v jihomoravském kraji se nachází na internetových stránkách www.jmskoly.cz.