Na tradičním Veletrhu vzdělávání se snaží získat studenty do svých prvních ročníků. Nemají to jednoduché, žáků totiž ubývá. A navíc se některé školy musely sloučit, jiné to od září teprve čeká.

„Jak žáků ubývá, školy mají čím dál větší zájem na děti působit a získat je pro sebe. Takže jsme zaznamenali větší zájem škol, než jich v kulturním domě můžeme vůbec umístit. Využili jsme opravdu každou škvíru,“ upozorňuje na letošní rekordní účast škol na veletrhu Hana Krozlová, ředitelka Střediska služeb školám, které akci pořádá letos už popatnácté.

Tím, jak se školy slučují, potřebují mnohem víc místa, aby mohly prezentovat všechny nově nabyté obory. Stánků proto v Hodoníně rozložily celkem dvaasedmdesát. Rok od roku se také snaží o poutavější prezentaci.

„Začínaly rozdáváním letáků, pak přišla na řadu éra panelů, potom začali všichni pracovat s dataprojektory. Nakonec ale učitelé zjistili, že nejvíc zaujme, když studenti předvádějí to, co je škola učí,“ popisuje ředitelka vývoj za patnáct let pořádání veletrhu. Jeho návštěvníci tak mohou vidět cukráře při zdobení pečiva, kosmetičky při ukázce líčení či barmany, jak žonglují s lahví a šejkrem.

Na veletrhu žáci a jejich rodiče získají hlavně prvotní informaci o konkrétních středních školách a učilištích, kde se nacházejí, na jaké obory a předměty se zaměřují, jestli jsou s maturitou, kdy mají den otevřených dveří i jakou adresu mají jejich webové stránky.

„Obzvlášť v tomto období, kdy se rozhoduje o slučování dalších škol, je veletrh důležitý i pro výchovné poradce ze základních škol. Pečlivě se proto vyptávají jednotlivých škol, aby pak mohli podat svým žákům správné informace, a ti se přihlásili opravdu na školu, která je zajímá,“ přibližuje Hana Krojzlová.

Obavy ze zmatku při slučování škol, ke kterému má od září dojít, už totiž podle ní začínají pociťovat. „Pro rodiče je veletrh nenahraditelný, protože na jednom místě se soustředí nabídka spousty škol a jejich učitelé jim mohou vysvětlit, s kým se budou slučovat, aby v tom neměli zmatek,“ vysvětluje. Děti se totiž budou přihlašovat na školu, která se od září může jmenovat úplně jinak. Slova Krojzlové potvrzuje i jeden z rodičů, který na veletrh přišel. „V době, kdy se školy slučují, tady můžeme získat informace. Někteří učitelé zatím jen něco naznačují, jiní jsou už konkrétní. Například ve Starém Městě nám už řekli, že se budou slučovat,“ říká Jiří Pavka z Mutěnic. Jeho dcera Sabina si vybírá mezi ekonomickou školou se zaměřením na podnikání a zdravotnickou školou. „Zjistila jsem tady například, že existuje ještě jedna škola, o které jsem předtím vůbec nevěděla,“ vítá veletrh žákyně.

Veletrh vzdělávání pokračuje v hodonínském kulturním domě ještě ve čtvrtek od 8.00 do 16.00.