U zrodu festivalu stál před téměř pěti desítkami let Stanislav Pěnčík, František Kotásek a Josef Novák. Poslední roky stojí v jeho čele tým kolem Jany Koplíkové. „Vše začalo jako malá přehlídka. Časem byl festival i dvoudenní, kdy se jeden den věnoval mládežníkům a druhý dospělým muzikám. Dnes je festival pouze jednodenní," uvedla Koplíková s tím, že tradicí se stalo také to, že v Ratíškovicích zahraje vítěz Zlaté křídlovky. Letos jím byli Jižani.

Celkem se na festivalu představilo dvanáct kapel. Kromě těch z regionu to byli zástupci okolních okresů, ale také ze Slovenska. Nechyběli ani zahraniční hosté „Holanďanka se k nám vrátila po jednadvaceti letech," dodala Koplíková.

Po čtyřiatřicáté už v Ratíškovicích vystoupila dechová hudba Stříbrňanka. Podle dlouholetého kapelníka Vojtěcha Horkého, kterého v čele muziky vloni zastoupil syn Ivo, je pro muzikanty možnost zahrát si v Ratíškovicích poctou. „Také proto jsme si pro festival nachystali dárek. Letos slavíme čtyřiačtyřicet let a vydali jsme nové CD nazvané Živote, živote. Právě to jsme se rozhodli zde pokřtít. Je to dárek Josefu Novákovi, který žil celý život hudbou," řekl Horký.