„Většina vycházek začíná ráno, často velmi brzy, kdy ptáci zpívají nejintenzivněji. Určitě se vyplatí si přivstat. Ohromně bohatá a různorodá jarní příroda a zkušení průvodci z řad členů naší společnosti jsou zárukou velmi zajímavých pozorování a zážitků,“ uvedl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Ten doporučil některou z akcí, které začínají za rozbřesku. „I obyčejný městský park se v prvních paprscích ranního slunce mění v mystické místo skrývající netušené množství nejrůznějších forem života,“ doplnil.

Kromě poslechu ptačích pěvců seznámí akce i s běžnými či vzácnými druhy ptáků. Ornitologové předvedou také odchyt a kroužkování ptáků. Chybět nebudou ani přednášky a program pro děti. „Vítání je také ideální příležitostí k pozorování a poslechu zpěvu ptáka roku 2011, kterým je strnad obecný. Právě zpěv strnadů je objektem zájmu letošní akce, neboť se zdá, že přes Česko by mohla vést hranice mezi dvěma strnadími nářečími,“ informuje za Českou společnost ornitologickou Zuzana Pangrácová.

Vítání ptačího zpěvu vzniklo v roce 1983 v Birminghamu, kde přišli místní ornitologové s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. V Česku se akce koná od šestnáctého dubna do čtrnáctého května.

V Hodoníně se uskuteční v sobotu třicátého dubna. Sraz je v 7.30 u Ekocentra Dúbrava. Veřejnost se může připojit i později přímo na hrázi na rybnících u Hodonína. Akci povede Ondřej Ryška. O den později se mohou lidé k Vítání ptačího zpěvu připojit v Kyjově od 6.45, kdy je sraz na parkovišti před místním Penny Marketem. Účastníky provede příměstskými zahradami a zemědělskou krajinou Karel Šimeček. Více informací na www.birdlife.cz.