Strom lásky má kolem dvou set let. Obvod jeho kmene je téměř tři metry. Do celorepublikového finále se dostal jako jeden ze dvou jihomoravských reprezentantů.

„Poslední dobou nám pod tímto Stromem lásky přibývá svateb. Nominaci si zaslouží. Je výjimečný, krásný, velmi starý a ve výborné kondici. Velice nás potěšilo to, že se dostal do užší nominace Stromu roku a doufáme, že postoupí ještě dál,“ svěřila se matrikářka Městského úřadu ve Ždánicích, Kateřina Müllerová.

Erupce X4 vyfotografovaná v hvězdárně ve Ždánicích.
Show na nebi, hvězdárna ve Ždánicích hlásí erupci na Slunci. Co polární záře?

Spolu se starostkou Kateřinou Klapkovou tady nejen oddávají, ale právě tento jinan do soutěže také přihlásily. „Nyní je zelený, ale na podzim se pak krásně vybarví do zlatavé, žluté barvy, takže na dálku září,“ upozornila matrikářka.

Efekt bývá o to výraznější, že listy z jeho větví opadávají jako poslední mezi všemi listnatými stromy v parku. Samotné jméno stromu souvisí s již zmíněnými obřady.

„Jméno Strom lásky získal díky tomu, že si jej snoubenci často vybírají jako místo, kde si chtějí říct své ano. Obřady bývají přímo pod ním,“ připomněla ždánická starostka.

Ždánický Strom lásky je ve finále ankety Strom roku 2024.Ždánický Strom lásky je ve finále ankety Strom roku 2024.Zdroj: Deník/Petr Turek

Zároveň zmínila i další zajímavost, a tou jsou listy jinanu dvoulaločného. Právě ty měly být inspirací pro báseň od věhlasného klasika německé literatury Johanna Wolfganga von Goetheho.

„Přirovnal rozdvojení listu k srdci, přátelství a jednotě dvou milujících lidí,“ uvedla Monika Jandorová, vedoucí Vrbasova muzea, které návštěvníci najdou v blízkém zámku. Ždánický jinan je podle ní zvláště vyhledávaný na podzim, kdy jeho opadané listy vytvoří na zemi krásné kolo.

Letošní hlasování finále Stromu roku odstartuje 22. července na stromroku.cz a potrvá jedenáct týdnů. „Týden za každý strom plus závěrečné superfinálové kolo pětky finalistů s nejvíce hlasy. Stromy se veřejnosti postupně představí v krátkých videospotech,“ uvedl mluvčí pořádající Nadace Partnerství David Kopecký.