Sobotní den, který má být podle předpovědi počasí příznivý, mohou milovníci vína strávit venku na Čejkovické vinné stezce. Ti, kteří mají rádi něco ostřejšího, by neměli vynechat košt destilátů z oskeruší ve Tvarožné Lhotě. K nim navíc zakousnou zabijačku.

SLAVNOST OSKORUŠÍ

Kdy: sobota, od 13.00

Kde: Obecní dům, Tvarožná Lhota

Košt pálenek, prodej zabijačkových specialit, živá muzika, prodej stromků i rady pro pěstitele. To je jen malý výčet z programu věnovaného stromu Slovácka, jeřábu oskeruši.

Už čtrnáctý ročník Slavnosti oskoruší začne v sobotu jednu hodinu po poledni v sále Obecního domu ve Tvarožné Lhotě. „Podařilo se nám sesbírat sto padesát vzorků. Většinou jsou od pěstitelů z Uherskohradiš­ťska, Hodonínska, Břeclavska a okolí Skalice," informoval za organizátory Josef Durna.

ČEJKOVICKÁ VINNÁ STEZKA

Kdy: sobota, od 10.00

Kde: čejkovické vinice

Okruh třetího ročníku Čejkovické vinné stezky je dlouhý šest kilometrů a je vhodný jak pro pěší, tak pro cykloturisty. „Trasa začíná na zámku, kde si lidé zakoupí vstupenky a pokračují do vinohradů. Návštěvníci mohou ochutnat především mladá vína z roku 2014 od šestadvaceti vinařů," informoval jeden z organizátorů, Lukáš Hradil.

Za pět set korun dostane každý návštěvník skleničku s taškou, katalog, propisku. V ceně je rovněž poukaz na odběr vína v hodnotě sto padesáti korun. Na závěr stezky připravili organizátoři večerní program na zámku, kde bude diskotéka.

70. VÝROČÍ OSVOBOZENÍ

Kdy: sobota, neděle

Kde: Hodonín, Strážnice

Hudební vystoupení, kreativní dílny, dobové střípky války. I takové budou oslavy výročí osvobození Československa. „Na počest zahraje například Big Band Základní umělecké školy Veselí nad Moravou a zazpívají Fčeličky. Pro děti jsou připravené výtvarné dílny, vojenský džíp a lampionový průvod," představila nedělní program ve Strážnici ředitelka tamního kulturního domu Danuše Adamcová.

Nebude chybět výstava vzpomínkových fotografií z městského muzea a videoprojekce. „Program je zdarma a vyvrcholí ohňostrojem. Máme připravené občerstvení pro malé i velké," doplnila Adamcová.

O den dříve uctí památku na nádvoří hodonínského zámečku, kde bude k vidění od dvou hodin odpoledne vojenský lazaret, ruská polní pošta nebo štábní stan wehrmachtu. Návštěvníci se podívají na dopravní prostředky II. světové války či na výzbroj a výstroj tří armád.