Kaple vnitřního ticha, jak místní výjimečný projekt nazvali, má za úkol podpořit vztah lidí k okolní přírodě a vytvořit duchovní prostor pod širým nebem. „Duchovní objekty v krajině, jako jsou křížky nebo boží muka, dnes už nemají takový význam jako dříve. Tak nás napadlo vytvořit nový typ duchovního prostoru v krajině, který by se proměňoval a měl novou tvář," přiblížila záměr Matějková. Důležité je podle ní hlavně to, aby si lidé vážili okolí, ve kterém žijí, a měli jej rádi.

Do výsadby, která se uskutečnila na Den Země, dvaadvacátého dubna, se kromě občanských sdružení Na Okraji a Větvení zapojili také žáci místní školy, jejich rodiče a dobrovolníci z obce. „Kladli jsme důraz hlavně na to, aby místo mělo význam pro obyvatele obce, ne jen pro nás," podotkla Matějková.

Čtyřiadvacet lip vysázených do tvaru půdorysu kaple nyní stojí na kopci severozápadně od Nové Lhoty. „Jsou odsud velice krásné výhledy. Celou obec i s Velkou Javořinou, okolními loukami a lesy tady člověk má jako na dlani," řekl novolhotský starosta Antonín Okénka.

V celé své kráse ale kapli uvidí nejspíše až příští generace. Větve stromů se s postupem času propletou a vytvoří sloupoví. Tento proces může ale trvat i sto let. Kaple vnitřního ticha je tak protipólem dnešní uspěchané a pomíjivé doby.

Stromová kaple: v plné kráse ji možná uvidí až příští generace.

Vysazením stromového zátiší však projekt neskončil. „Příští rok bychom s ním rádi pokračovali. Plánujeme sem dát lavice k odpočinku a položit kamennou dlažbu. Rádi bychom zde umístili i kamenný oltář," nastínil budoucí záměr Okénka.

Zátiší na kopci by tak v budoucnu mohlo sloužit také k venkovním bohoslužbám či svatbám. „Je to moc pěkný nápad, takový návrat k přírodě. Dokážu si představit, že by se zde konaly například májové bohoslužby nebo pobožnosti za úrodu," sdělil místní farář Norbert Nawrath, který nově vysázené lípy vysvětil.

Spolek Na Okraji chce s projektem pokračovat i v dalších městech a vesnicích. Nabídku na spolupráci již dostali například v Tvarožné Lhotě. „Myšlenka se nám velice líbí a inspirovala nás k vybudování podobného prostoru. Pojmeme to ale jinak. Kvůli údržbě neplánujeme vysazovat stromy," sdělila starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová. V horách nad obcí již jedna kaplička u lesa stojí. „Je odtud krásný výhled na celé Strážnicko. Plánujeme zde tedy vybudovat nějaký druh nepřehlédnutelného posezení. Tím, že je to blízko lesa, tak už by asi nemělo příliš smysl zde vysazovat další stromy," dodala starostka.

Nová Lhota byla také první obcí v republice, která se zapojila do projektu Aleje života. Jeho cílem je vysazovat lípu za každé narozené dítě v obci.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ