„Někteří řidiči prostě riskují bezpečnost svoji i lidí, pracujících na odlesnění. Musí tam pak vyjíždět policie a vybírat pokuty,“ uvedl dubňanský místostarosta Václav Novák.

Silnice mezi Dubňany a Hodonínem je o víkendech uzavřená kvůli výstavbě cyklostezky. Od soboty od sedmi ráno do neděle do šesti večer tam mohou projíždět jen linkové autobusy, auta záchranné služby a hasičů. „Pokud řidič poruší zákazovou značku, tak mu hrozí na místě bloková pokuta až dva tisíce korun. Policisté jej pak vrátí zpátky na objízdnou trasu,“ upozornil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Objízdná trasa vede přes Ratíškovice.

Podle mluvčího se policie s nerespektováním uzavírky setkává poměrně často. „Zejména místní si myslí, že tudy projedou a nic se nestane. To, že tam mohou linkové autobusy, v nich budí dojem, že tam mohou i oni. Jenže pak tam narazí na policisty,“ přiblížil situaci na uzavřených cestách Zámečník. Uzavírka mezi Dubňany a Hodonínem potrvá ještě tento víkend.

S odlesňováním se začalo už o tom minulé především proto, že stromy a keře jsou v období vegetačního klidu. „Do šestnáctého března investor Mikroregion Hodonínsko bude podávat žádost o dotaci na Státní fond infrastruktury. Pokud uspěje, tak věříme, že cyklostezka bude do konce tohoto roku,“ sdělil dubňanský místostarosta.

Ten ale není příliš optimistický. „Nedávno už regionu fond několikamilionovou dotaci udělil, takže šance vidím, tak padesátiprocentní,“ podotkl Novák s tím, že v případě neúspěchu by mikroregion žádal o dotace na podzim v Regionálním operačním programu NUTS 2 pro Vysočinu a Jihomoravský kraj. Celkové náklady na cyklistickou trasu jsou třiadvacet milionů korun, z toho pětašedesát procent pokryjí dotace. Po čtyřech milionech pak na novou cestu připutuje z městských rozpočtů Hodonína a Dubňan.

Od Dubňan až po rozcestí na Mutěnice a Hodonín jde o první etapu cyklostezky. „Druhá etapa prochází investiční výstavbou a zatím se k ní připravují podklady pro zahájení stavební řízení,“ informovala manažerka Mikroregionu Hodonínsko Patrícia Juráňová.

Cyklostezka má podle dubňanského místostarosty hlavně praktický význam. „Především je to hlavní bezpečná tepna pro naše obyvatele do zaměstnání a k návštěvě úřadů a institucí. Turistický význam je druhořadý,“ sdělil Novák.

Pokročila ale už i výstavba cyklostezky mezi okresním městem a Lužicemi. „Nyní se vypisuje výběrové řízení na dodavatele stavby. Za dva či tři měsíce by se mohlo začít stavět. Na konci léta by se cyklostezka mohla otevřít,“ předpokládá Juráňová.

Mezi Hodonínem a Rohatcem pokračují práce na výkupech pozemků, stejně tak je na tom cyklostezka mezi Hodonínem a Ratíškovicemi.

Naopak z Hodonína do Dolních Bojanovic mohou cyklisté vyrazit po cyklostezce už od začátku prosince minulého roku.