Smutný osud nejspíš čeká vzrostlé javory mléč a babyka na ulici Josefa Suka v Hodoníně, do kterých někdo navrtal díry a nalil do nich herbicid či jinou stromy poškozující tekutinu.

Jejich koruny jsou proschlé zhruba ze čtyřiceti až šedesáti procent a nejspíš odejdou úplně. Poškozování stromů bohužel není ojedinělé a netýká se pouze Hodonína. „I my jsme řešili podobné případy. Setkali jsme se například s navrtáváním na patě stromu či s natloukáním hřebíků,“ potvrdila Šárka Hauserová z odboru životního prostředí Městského úřadu v Kyjově.

Příkladem úmyslného poškození stromu je nyní také akát, který vyrostl vedle garáže v Družstevní ulici v areálu malých kasáren v Hodoníně. „Majitel garáže zřejmě nedostal povolení ke kácení, tak nasekl kmen a větev, což strom asi postupně zlikviduje,“ domnívá se Radek Lukeštík z oddělení údržby a veřejné zeleně v Hodoníně.

Oběti vandalů

Stromy ve městě někdy padají kvůli úmyslné snaze o jejich zničení lidmi, jimž vadí jejich stín či listí v okapu, jindy se stromky stávají obětí vandalismu. „Před časem jsme řešili případ, kdy partička mladíků polámala čerstvě vysázené stromky.

Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele, policie podezřelou partu vyslýchala, ale bohužel jim to nedokázali,“ sdělil Leo Kotek z hodonínské radnice. Lidé, kteří stromy poškozují, si však zřejmě neuvědomují, že páchají trestný čin.

Hodnota vzrostlého stromu se totiž pohybuje řádově ve statisících korun. Hodonínská radnice proto opět podala trestní oznámení. „Odhadní cena poškozených stromů se u javorů a akátu pohybuje až kolem dvě stě tisíc korun,“ uvedl Radek Lukeštík.

Kdyby vyšetřovatelé pachatelům vinu prokázali, hrozilo by jim podle výše způsobené škody i odnětí svobody od dvou do osmi let. Pracovníci městských úřadů se však shodují na tom, že nejtěžší na vyšetřování je pachatelům vinu prokázat.

„Je k tomu třeba dvou svědků, protože jinak je to tvrzení proti tvrzení,“ uvedla Šárka Hauserová. Podle Leo Kotka je nejlepší informovat policii a chytit pachatele přímo při činu.