Ten se uskutečnil v Hodoníně potřetí, ale naposled už před více než deseti lety. Nenechali si jej ujít ani hosté ze Slovenska. „Jezdíme na tuto akci poměrně často, v České republice jsem na ní už popáté. U nás bývá šachtág, ale pořádáme jej každé dva roky,“ řekl Štefan Granec z Malokarpatského baníckého spolku Pezinok.

V Hodoníně převládali studenti a absolventi ostravské univerzity, kteří si akci užívali už od samotného začátku u sídla zdejších naftařů a také v průvodu ulicemi města. První slova patřila zdejší hostitelce. „Hodonín býval tradičním hornickým městem spojeným především s těžbou lignitu, což už skončilo. Je tady ale ropa a v tomto byznysu se snažíme pokračovat. Skoky přes kůži vnímáme jako milé připomenutí tradice. Pro nás a naši firmu jsou kromě rozvíjení nových aktivit důležité právě tradice, a na těch také stavíme,“ přiblížila divizní ředitelka MND Jana Hamršmídová, která je navíc členkou vědecké rady hornicko-geologické fakulty.

V Hodoníně přijali studenty do hornického cechu. | Video: Deník/Petr Turek

Hodonín byl tak poslední dubnový pátek dějištěm Skoku přes kůži s pořadovým číslem 134. Studenti oboru jsou při této akci přijímáni do cechu hornického. Studentům se říká fuxové. Po absolvování Skoku se z nich stanou slavní semestři. V pořádaní akce se střídají různá města s hornickou minulostí.

Přátelé hornických tradic se tak pravidelně schází a společně zpívají hornické karmíny za vedení kantora, přitom hlasivky masírují zlatavým tekutým balzámem. Takže v Hodoníně byly prvními pivními zastávkami průvodu Arsenal Café a pak Corso. Odtud průvod směřoval k radnici a směrem na kulturní dům.