„Už jsem stejné představení se studenty nacvičovala před čtyřmi lety, ale bohužel se mi tehdy nepodařilo dotáhnout to až do konce. Studentům klesla motivace a pak už to nešlo. Byli to maturanti, takže měli už i jiné starosti," připomíná první pokus učitelka angličtiny na hodonínském gymnázium Veronika Benešová.

Ta v letošním školním roce vsadila na mladší generaci, většinou šestnáctileté kvintány. A je úspěšná. Hamlet totiž po půl roce zkoušek směřuje na divadelní prkna. „Myslím si, že pro studenty je to velice motivující. Tím, že se anglický text učí nazpaměť, jej budou mít zautomatizovaný. Už teď používají některé repliky i v běžném životě," přibližuje Shakesperův přesah do obyčejného třídního života Benešová.

Pro ni má z pedagogického hlediska největší přínos to, že nácvik divadla v cizím jazyce dává šanci i jazykově slabším žákům. „Nezapojují se totiž jen ti jazykově silní, kteří mají hlavní role, ale i ti druzí se zapojí do nácviku, a to kostýmy, rekvizitami a organizačními záležitostmi," vysvětluje sedmatřicetiletá pedagožka.

Samotní studenti na začátku pololetí přijímali nápad hrát Hamleta se smíšenými pocity. „Někteří si mysleli, že to bude nemožné a že to nezvládneme. Pak jsme se ale do toho dostali a šlo to," říká jeden z představitelů hlavních rolí. Ten se spolužáky zkouší drama o dánském kralevici čtyřikrát týdně.

O to, kdo bude hrát Hamleta či Ofélii, ale velký boj nenastal. „Role jsme dostali rozdané. První zmizely ty menší, a ty velké zůstaly na chudáky, co se předtím nepřihlásili," zažertovala jedna z aktérek klasického dramatu. Nakonec se Shakespearova hra vryla hercům do podvědomí tak, že se někdy i ve třídě oslovují Hamlete, Claudie či Polonie.

Většina z herců viděla nejdřív filmovou předlohu. Pak je čekal český rozbor. „Doufám, že studenti mají z anglického nácviku příjemný pocit. Myslím si, že vše zhodnotí ale až za pár let na vysoké škole nebo až v dospělosti," domnívá se pedagožka.

Premiéra čeká na gymnazisty ve čtvrtek sedmého června od 17.00 v hodonínské městské knihovně. „Moc se těšíme. Bude vyprodáno," zavtipkoval Claudius. Druhé představení je pak na programu opět ve čtvrtek, tentokrát devětadvacátého června od 9.30. Pro většinu studentů bude Hamlet prvním představením v životě. Někteří ale již hráli v české Noci na Karlíku, která vznikla na základě předlohy Noc na Karlštejně.

Veronika Benešová kromě angličtiny učí i němčinu. Němčináři si však ještě na Bertolta Brechta či Johanna Wolfganga Goetha počkají. „Mohli bychom to v budoucnu zkusit," pousmála se na závěr učitelka jazyků na hodonínském gymnáziu.