„Úloha hostitelů připadla na střední školu v Rosarnu, což je typické jižanské město, ze kterého je to kousek na Sicílii, opředené mafiánskými legendami," přiblížila hodonínská pedagožka Kateřina Kouřilová.

Týdenní pobyt studenti zahájili ve Věčném městě, tedy Římě. Tam zažili nádech antiky, zároveň si vyzkoušeli místní dopravu. „Studenti ji porovnávali s Prahou či Hodonínem. Všichni jsme se shodli, že takto přeplněné metro či autobus jsme ještě nikdy v životě nezažili," upozornila koordinátorka projektu Erasmu+, který je zaměřený především na ekologii.

Hodonínští postupovali dále na jih do Neapole, která v roce 2008 zažila odpadkovou krizi. „Radnice nebyla schopná se dohodnout na odvozu odpadků. Jen pár let předtím se město potýkalo s cholerou, proto je jasné, že témata hygiena, udržitelná společnost a obnovitelné zdroje jsou pro tento region prioritou," připomněla Kouřilová.Studenti hodonínské obchodní akademie na týdenním pobytu při evropském vzdělávacím programu zaměřeném na ekologii.

V rosarenské střední škole pak moravské studenty čekaly workshopy, na kterých po skupinách řešili třídění odpadu, zbytečné kácení lesů a zdravá jídla z pohledu mezinárodních kuchyní. „Mohli využít vlastní stravovací návyky a často i zlozvyky. Poznali, že to, co je často prioritou naší kuchyně, tedy přemíra vepřového masa, je pro turecké kamarády nepřijatelné. A mladá portugalská generace jí zase chipsy jako přílohu i k hlavním jídlům," nastínila současné národní jídelníčky učitelka němčiny a dějepisu.

Další z workshopů se uskutečnil na pláži. Tam si žáci vyzkoušeli různé vodní disciplíny. Největším zážitkem ale byla návštěva několika domů místní mafiánské rodiny, které vyvlastnila radnice a nyní slouží lektorům. „Ředitelka školy nám představila organizaci. Pořádá například průvody, které mají připomenout, že mafiánské praktiky patří už jen do gangsterských filmů," dodala Kouřilová.