„Odlétali jsme z Prahy přímo do Lisabohu. Už jen pohled z letadla na noční osvětlená města nás tak ohromil, že jsme se sami sebe ptali, jestli může být něco lepšího. A taky že bylo. Když jsme vystoupili z autobusu v krásném městě Covilha v portugalském vnitrozemí, čekaly nás desítky objímajících kamarádů a jejich rodičů. Hned jsme se cítili jako doma," vyznala se studentka sexty Jana Juříková.

Spolu s dalšími studenty navštívila místní muzea, vyrazila na výlet do hor ale i do hlavního města Lisabonu a výletního střediska Cascais.

„Když přišlo na loučení, bylo to smutné. Přece jen, když člověk bydlí týden v rodině, sdílí její zvyky a život, zanechá to v něm vzpomínky. V našem případě naštěstí jen krásné. Myslím, že jako parta jsme si padli do oka skvěle, a to až tak moc, že někteří z nás uvažují o tom, že by jeli v létě naše portugalské přátele pozdravit," doplnila sextánka.

Purkyňovo gymnázium letos vstoupilo do projektu Comenius poprvé a navázalo kontakt se Španělskem, Portugalskem a Polskem. Studenti z těchto zemí dorazili na jih Moravy koncem dubna a navštívili Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy, Buchlovice i Prahu.

Na oplátku se nyní vydali do Portugalska. Na jaře příštího roku mají vyrazit do Španělska a na podzim snad i do Polska.

Podle pedagoga Jana W. Jongepiera studenti vnímají výměnné pobyty velmi pozitivně. „Pobyty rozšiřují jejich jazykové znalosti, učí je toleranci a ukazují jim, že všechno není jen tak, jak je tomu u nás," zhodnotil mnohaleté zkušenosti Jongepier.