Podle ní řada zaměstnavatelů už má navíc své ověřené brigádníky z dřívějších let. „Věřím, že lepší je to ve větších městech, třeba v Brně, ale to by se mi vůbec nevyplatilo," poznamenala dívka.

Právě teď mají studenti nejvyšší čas, aby si nějakou brigádu na léto sehnali. Tradičně jich firmy nejvíce obsazují v květnu. „V červnu už jsou to spíše jen nárazová místa, případně ta, co mají horší podmínky. Úplně nejlepší je začít s hledáním v dubnu. Především dobře placené práce mizí velmi rychle," sdělil mluvčí portálu Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

O brigádníky je zájem tradičně ve službách, především v pohostinství a ubytovacích zařízeních. Žádaní jsou také v administrativě a prodeji, kde studenti zaskakují za stálé zaměstnance na dovolených.

Oblíbené jsou u zájemců brigády na letních zahrádkách restaurací. Tradičně je o tyto pozice velký zájem. Potvrzuje to i Zuzana Miškeříková, která shání výpomoc do hodonínské restaurace Na Radnici. „Hlásí se tradičně mnohem více lidí, než kolik nabízíme míst. Nabíráme minimálně dva plus další k velkým akcím," uvedla Miškeříková. Uchazeči musejí splňovat určité podmínky. „Měli by být vyučení v oboru. Nejde jen o obsluhu, ale i o chystání slavnostních tabulí. Musí také ovládat anglický nebo německý jazyk, protože k nám jezdí hosté ze zahraničí," nastínila podmínky Miškeříková.

Typickou letní brigádou je práce na koupališti. „Každoročně přijímáme na koupací sezonu několik brigádníků. O tato místa je opravdu velký zájem. Jedná se hlavně o plavčíky a pokladní," sdělil za Technické služby Kyjov, které tamní vodní atrakci provozují, Vladimír Šimeček. S výběrem sezonních pracovníků na plovárnu v Hodoníně se již začalo. Letos se tam totiž otevírá oproti minulým rokům už o měsíc dříve, protože voda bude vyhřívaná.

Pro jižní Moravu je tradiční letní prací sběr ovoce. I když brigádníků není už tak potřeba jako dříve, protože řadu ručních prací nahradily stroje. „Zájem je každoročně velký, hlásí se okolo sto třiceti lidí. Za celé léto si jich tady vystřídá asi šedesát. Dáváme přednost těm, kteří k nám chodí opakovaně. U sbíraného ovoce se totiž klade důraz hlavně na kvalitu," uvedla za Zemědělský podnik Mikulčice Zdena Pindová.

Narůstajícím trendem, především u vysokoškolských studentů, je spojení letní práce s cestováním. Prázdniny mají navíc vysokoškoláci často až o dva měsíce delší než středoškoláci. Mnoho z nich tak využívá nabídek agentur na vycestování do USA na takzvané programy Work and Travel. „Vyjel jsem do Ameriky minulé léto jako plavčík a letos se chystám znovu. Je to skvělá příležitost, jak si vydělat a zároveň cestovat. Člověk navíc pozná spoustu nových lidí, jinou kulturu a zlepší si jazyk," myslí si student finančnictví Filip Vinklárek z Rohatce.

S žádostmi o zahraniční programy by se ale mělo začínat brzo. „Tento týden už přihlášky uzavíráme. Registrace otevíráme již v říjnu, kdy jsou také nejlevnější, cena se postupně navyšuje," sdělila za agenturu Czech-us koordinátorka Lenka Hastíková.

Avšak právě počáteční náklady, které se pohybují okolo padesáti tisíc korun v závislosti na letence, mohou řadu studentů od těchto programů odradit.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ