Mezi nimi byl i třiadvacetiletý mladík za volantem Audi. S téměř dvěma promile alkoholu vyjel v sobotu ze silnice v Moravském Písku. „Nejprve narazil do sloupu veřejného osvětlení, pak po přeskočení betonového obrubníku naboural jiné vozidlo. Přesto pokračoval dál, cestou ulomil dopravní značku a nakonec se jeho auto zapíchlo v travnatém příkopu,“ přiblížil policejní mluvčí Petr Zámečník trasu muže, který na místě přišel o řidičský průkaz.

Navíc mu hrozí za ohrožení pod vlivem návykové látky až tři roky vězení.

Ilustrační foto
Násilné činy loni? Hodonínsko je v kraji druhé

Podobně dopadla nedaleko osmatřicetiletá řidička Peugeotu. S autem se snažila otočit, ale s 2,5 promile zapadla v příkopu. „Vozidlo tak zůstalo stát kolmo přes jeden jízdní pruh,“ uvedl Zámečník. Jeho kolegové přistihli na Hodonínsku pod vlivem alkoholu nebo jiných drog za období od 1. do 19. února sedmadvacet řidičů, což bylo o jednoho méně než za stejné období loňského roku.

Ještě výrazněji se podepsal alkohol na těch, kteří chtěli jít v únoru po svých v Kyjově. Tamní strážníci tak budili po páté ráno dvaasedmdesátiletého muže z Nenkovic, který bezvládně ležel podnapilý na chodníku. Tam našli o den dříve i ležící padesátiletou ženu, která už nemohla ani jít. Přitom zvon na kyjovském kostele před chvílí odbil teprve dvě hodiny odpoledne. „Zjistilo se u ní, že hladina alkoholu dosáhla až na neuvěřitelných 4,7 promile,“ uvedl velitel strážníků Lubomír Plachý.

Primark v Londýně.
Konec cest do Vídně. V Brně v roce 2022 otevře prodejnu řetězec Primark

V tomto stavu se žena dostala do nemocnice, kde si ji lékaři nechali na pozorování. „Není ale v tomto ohledu rekordmanka. Loni se u opilého muže naměřilo dokonce šest promile,“ přiblížil velitel s tím, že tento „rekordman“ nyní podstupuje soudem nařízenou protialkoholní léčbu.

Jak upozornila mluvčí jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková, největším rizikem u podobných případů je v zimních měsících to, když opilý člověk venku nekontrolovaně usne. „Nevnímá pak běžné varovné signály svého těla a necítí chlad. Dokáže na místě ležet dlouho a v krajních případech mu hrozí až srdeční zástava,“ dodala mluvčí.

Ilustrační foto
Rok petice 700 lidí za dostupné bydlení: zatím ani jeden byt. Jak to bude dál?