Ani autobusem či taxíkem, ale pěšky dorazili do Velké nad Veličkou suchovští republikáni. Ti zdolali desetikilometrovou trasu, aby vystoupili na folklorním festivalu Ozvěny Horňácka.

„Předvedli jsem se jak jinak, než hudbou a tancem. Chtěli jsme tak návštěvníkům přiblížit odkaz suchovských republikánů. Máme oblečené také panské kostýmy, a né kroje, jak je tomu na Ozvěnách zvykem,“ řekla organizátorka Olga Floriánová. Do Velké nad Veličkou se pěšky vydali také potomci suchovských republikánů. „Šli trasu, kterou nejčastěji chodívali jejich předci. Tedy přes háj ze Suchova, ke škole až do Velké nad Veličkou, kde se scházeli v hospodě u Bendy,“ přiblížila trasu Floriánová.

Jak nastínila, suchovští republikáni byli intelektuálové a bohémové působící na konci devatenáctého století v suchovské škole kolem učitele a literáta Matúše Beni. „Měl stálý příjem peněz, a tak zval k sobě na Suchov své kamarády jako například právníka Ferdinannda Dostála nebo později spisovatele Otakara Bystřinu,“ vyjmenovala Floriánová. Jak doplnila, tito intelektuálové se zasloužili o věhlas Horňácka.

Mezi přibližně sedmdesátkou putujících do Velké nad Veličkou byla i vnučka Matúše Beni, která má uschovaný deník svého dědečka. Psal do něj česky, francouzsky i maďarsky. „Tak také u nich v rodině mluvili. Proto jeho děti a vnuci ovládají několik světových jazyků,“ uvedla ještě Floriánová.

Zachovat odkaz těchto bohému se snaží mladí Suchovjané. „Děláme to z lásky k obci,“ svěřila se Lenka Pinkavová.

Právě spojení Ozvěn s turisticko folklorním putováním je podle organizátorky novinkou letošního patnáctého ročníku tohoto festivalu. „Spojili jsme dvě akce. Cesty suchovských republikánů a Ozvěny byly v minulém roce po sobě jen týden. Snad, to nebyl špatný nápad,“ věří spoluorganizátorka festivalu Monika Frantová z veličského souboru.

Přírodní amfiteatr ve Velké nad Veličkou byl tak v sobotu večer beznadějně zaplněný. „Ozvěny jsou pro nás tradicí a jsme na ně pyšní. Na Horňáckých slavnostech vystupují jen naše soubory. Tady si můžeme poslechnout i ostatní z regionu Je to pro nás zpestření a také konkurence,“ řekla rodačka z Velké nad Veličkou, Antonie Chovancová.

Na letošních Ozvěnách tak vystoupili Marijánky z Vacenovic, Krasavci z Ostrožské Nové Vsi, ženský a mužský sbor z Velké nad Veličkou, Světlovánek z Bojkovic, Jiskřička z Plzně, Dolina ze Starého Města, Očovan z Očové, Kmotričky z Brna, Musica Folklorica, Veličánek z Velké nad Veličkou či Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče.

Ve Velké nad Veličkou ani letos nechyběl dožínkový biojarmark a tradiční jarmark lidových výrobků.